Američania majú za sebou veľký volebný deň. O prezidentský úrad súperia republikánsky prezident Donald Trump a ostrieľaný demokrat Joe Biden. Biden neustále viedol v prieskumoch verejnej mienky, vrátane dôležitých tzv. nerozhodnutých štátov. Na zvolenie je potrebných najmenej 270 hlasov voliteľov. Výsledok volieb však bude zrejme veľmi tesný. Voliči vo všetkých štátoch hlasovali aj v celom rade referend o rôznych záležitostiach od daňovej politiky až po zákony o drogách, o 35 kreslách v Senáte, o celej Snemovni reprezentantov a o početných štátnych a miestnych úradoch. 

16:32 Víťazstvom v štáte Pensylvánia by demokratický kandidát Joe Biden získal 270 hlasov voliteľov potrebných na víťazstvo v amerických prezidentských voľbách, napísala v sobotu na svojej webovej stránke stanica CNN. (TASR)

Joe Biden
Neprehliadnite

Rozhodnúť môže Pensylvánia i kombinácia iných štátov. Biden má zatiaľ 253 hlasov voliteľov

13:31 Polícia v americkom meste Filadelfia v noci na piatok zatkla dvojicu mužov neďaleko budovy, v ktorej úrady sčítavajú volebné hlasy. Muži sa údajne snažili do mesta doručiť ,,nákladné auto plné falošných hlasovacích lístkov". Muži mali podľa polície pri sebe strelné zbrane a muníciu. Federálny prokurátor uviedol, že v ich aute značky Hummer úrady našli nálepky a čiapku s logom hnutia konšpiračných teórií QAnon. Stúpenci teórie sú väčšinou prívrženci Donalda Trumpa. Označujú sa aj písmenom Q. (TASR)

QAnon
Neprehliadnite

Facebook bude mazať účty a skupiny súvisiace s konšpiráciou QAnon

12:52 Líder republikánov v americkom Senáte Mitch McConnell opätovne prisľúbil „pokojné odovzdanie moci" v prípade, že sa prezidentom USA stane demokrat Joe Biden. Informovala o tom v sobotu britská stanica BBC. ,,Pokojné odovzdanie moci prebieha od roku 1792, každé štyri roky začíname s novým vedením," povedal McConnell reportérom v štáte Kentucky, ktorý zastupuje vo federálnom Senáte. Úradujúci prezident USA Donald Trump počas kampane najprv odmietol sľúbiť pokojné odovzdanie moci v prípade svojej porážky. Minulý mesiac však potvrdil, že podporuje riadne odovzdanie prezidentského úradu, ktoré však podľa jeho slov nebude potrebné, pretože voľby vyhrá práve on. Od utorňajšej volebnej noci však Trump obviňuje demokratov z pokusu o ,,ukradnutie" volieb bez toho, aby svoje tvrdenia podložil dôkazmi. Jeho tím podľa prezidentových slov preto plánuje právne napadnúť všetky štáty, ktoré najnovšie, v poslednom vývoji sčítavania hlasov, získal jeho súper Biden. (TASR)

11:16 Joe Biden zvýšil počas pokračujúceho sčítania hlasov svoj náskok v štáte Georgia. Biden vedie aj v ďalších kľúčových štátoch Pensylvánia, Arizona a Nevada, pričom úradujúci republikánsky šéf Bieleho domu Donald Trump si udržuje náskok v Severnej Karolíne. Biden si dosiaľ zaistil celkovo 253 hlasov voliteľov, zatiaľ čo Trump ich má podľa CNN zatiaľ 213 a podľa stanice BBC 214. Bidena od víťazstva naďalej delí len 17 voliteľských hlasov. Ak by Biden vyhral v Pensylvánii a získal tamojších 20 voliteľov, mal by ich celkovo 273 a stal by sa tak 46. prezidentom USA. V tomto štáte aktuálne vedie pred Trumpom o takmer 28 900 hlasov po sčítaní 96 percent z takmer siedmich miliónov hlasovacích lístkov. V Georgii (16 hlasov voliteľov) sa náskok Bidena do sobotňajšieho skorého rána zvýšil na 7 248 hlasov z vyše 4,8 milióna odovzdaných lístkov, z ktorých sčítali už 99 percent. Trump by na víťazstvo potreboval získať Pensylvániu i Georgiu, ktorá je tradične republikánskym štátom, kde od roku 1992 v prezidentských voľbách nevyhral žiadny demokrat. (TASR)

8:15 O obsadení oboch kresiel v americkom federálnom Senáte za štát Georgia sa rozhodne až v januári. Tieto súboje medzi tamojšími úradujúcimi republikánskymi senátormi a ich demokratickými vyzývateľmi zohrajú zrejme kľúčovú úlohu v tom, ktorá zo strán bude mať väčšinu v hornej komore Kongresu. Z piatkových výsledkov hlasovania vyplýva, že súčasný senátor, republikán David Perdue nezískal v utorkových voľbách 50 percent hlasov potrebných na priame víťazstvo nad demokratom Jonom Ossoffom. Stretnú sa tak v druhom kole hlasovania stanovenom na 5. januára. (TASR)

5:32 Šéf kancelárie Bieleho domu mal pozitívny test na koronavírus. Podľa AP Mark Meadows cestoval s Trumpom v predvečer utorňajších prezidentských volieb a naposledy sa objavil na verejnosti v stredu, a to bez ochrannej masky. (TASR)

5:19 Biden: Chystáme sa voľby vyhrať. Hoci ešte nie je oficiálne známy víťaz amerických prezidentských volieb, čísla hovoria, že je to jasné; chystáme sa ich vyhrať, vyhlásil v piatkovom prejave kandidát Demokratickej strany na prezidenta Spojených štátov Joe Biden. Demokratický kandidát vystúpil s prejavom v meste Wilmington v štáte Delaware. Prítomná bola aj kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová. (TASR)

2:57  Súd zamietol zastavenie sčítavania hlasov v okrese Clark v Nevade i v Pensylvánii. Podľa agentúry AFP sudca Najvyššieho súdu USA Samuel Alito medzitým nariadil Pensylvánii, aby pokračovala v oddeľovaní neskoro prichádzajúcich hlasovacích lístkov, čím potvrdil rozhodnutie, ktoré už urobil najvyšší volebný úradník tohto štátu. (TASR)

0:15 Americký prezident Donald Trump varoval v piatok svojho vyzývateľa, prezidentského kandidáta Demokratickej strany Joea Bidena, aby si nenárokoval úrad prezidenta, informovala agentúra DPA. ,,Joe Biden by si nemal neoprávnene nárokovať úrad prezidenta. Aj ja by som si mohol uplatňovať tento nárok. Súdne konania sa práve začínajú!" napísal Trump na Twitteri pred očakávaným prejavom Bidena. (TASR)