Armáda Spojených štátov v utorok oznámila, že 5. zbor jej pozemných síl bude mať veliteľstvo v Poľsku. Približne 200 príslušníkov tam bude pôsobiť na rotačnej báze. Očakáva sa, že prvá rotácia sa uskutoční na budúci rok. „Hlavnou úlohou nového predsunutého veliteľstva bude vykonávať operačné plánovanie, velenie misie a dohľad nad rotačnými silami v Európe," citovala z vyhlásenia Pozemných síl USA agentúra DPA.

„Toto rozhodnutie je vrcholným úspechom nášho úsilia o zvýšenie vojenskej prítomnosti USA v Poľsku," uviedol poľský minister obrany Mariusz Blaszczak v Krakove v prítomnosti veľvyslankyne USA v Poľsku Georgette Mosbacherovej.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď počas tlačovej konferencie o záveroch vyšetrovania minuloročnej leteckej nehody stíhacieho lietadla MiG-29 v Bratislave 13. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Armáda má problémy s infraštruktúrou. Chátrajúce budovy pomaly padajú vojakom na hlavy

Minulý týždeň v piatok M. Blaszczak a G. Mosbacherová oznámili, že Poľsko a USA ukončili rokovania a čoskoro podpíšu dohodu o posilnení vojenskej prítomnosti Spojených štátov v Poľsku o najmenej tisíc vojakov, čo je realizácia deklarácie z roku 2019, ktorú podpísali prezidenti oboch krajín. V Poľsku sa v súčasnosti nachádza približne 4 500 amerických vojakov.

Koncom júla americké ministerstvo obrany oznámilo plán na stiahnutie 11 900 amerických vojakov z Nemecka (z celkových 36.-tisíc). V rámci krajín NATO sa má premiestniť takmer 5 600 vojakov, zatiaľ čo 6 400 sa vráti do USA.