„Sme na pokraji vojny s Ruskom a Čínou v otázkach, ktoré sme čiastočne vytvorili, bez akejkoľvek predstavy o tom, ako sa to skončí alebo k čomu to má viesť,“ povedal 99-ročný Kissinger v rozhovore pri príležitosti vydania svojej novej knihy Leadership: Šesť štúdií svetových stratégií.

Za jeden z receptov, ako obe konkurenčné veľmoci zvládnuť, Kissinger považuje nevytváranie napätia. K možnosti Čínu a Rusko rozdeliť sa momentálne stavia skepticky.

Pri Taiwane treba udržať status quo

V súvislosti s Taiwanom, ktorý stojí v epicentre možného konfliktu medzi USA a Čínou, bývalá sivá eminencia Bieleho domu Američanom radí udržovať stabilitu.

„Politika, ktorú uplatňovali obe strany, vytvorila a umožnila pokrok Taiwanu na autonómnu a demokratickú entitu a zachovala mier medzi Čínou a USA už 50 rokov,“ dodáva v tejto súvislosti.

Názor na nezávislosť Ukrajiny už neplatí

Pokiaľ ide o Ukrajinu, kde agresia Ruska pre zmenu generuje napätie medzi Moskvou a Washingtonom, Kissinger tvrdí, že je súborom území, ktoré boli kedysi pripojené k Rusku a ktoré Rusi považujú za svoje, aj keď „niektorí Ukrajinci“ nie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa