Americký ekonóm a laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz konštatuje, že Spojené štáty zrejme vážne konfrontujú Čínu v rozšírenom boji o globálnu nadvládu. Mali by si však začať robiť poriadok vo svojom vlastnom dome. Iné krajiny sa totiž nebudú chcieť spojiť s mocou, ktorá spočíva na čoraz neistejších ekonomických, sociálnych a politických základoch.

Stiglitz vo svojom článku s názvom Ako môžu USA prehrať novú studenú vojnu, zverejnenom na portáli mediálnej organizácie Project Syndicate, píše, že, ako sa zdá, Spojené štáty vstúpili do novej studenej vojny s Čínou aj Ruskom.

„Americkí lídri vykresľujú túto konfrontáciu ako konfrontáciu medzi demokraciou a autoritárstvom, čo však neprejde pachovým testom, najmä v čase, keď tí istí lídri aktívne dvoria systematickému porušovateľovi ľudských práv, akým je Saudská Arábia. Takéto pokrytectvo naznačuje, že v skutočnosti je v stávke aspoň čiastočne globálna hegemónia, nie hodnoty," domnieva sa Stiglitz.

Ďalej konštatuje, že dve desaťročia po páde železnej opony boli USA jednoznačne „number one".

Pomýlené vojny

„Potom však prišli katastrofálne pomýlené vojny na Blízkom východe, finančný krach v roku 2008, rastúca nerovnosť, epidémia opiátov a ďalšie krízy, ktoré ako keby spochybňovali nadradenosť amerického ekonomického modelu."

Ale USA, samozrejme, nechcú byť zosadené z trónu, pokračoval Stiglitz, hoci podľa neho Čína nevyhnutne ekonomicky predbehne USA, a to bez ohľadu na to, aký oficiálny ukazovateľ sa použije.

„Nielenže je jej populácia štyrikrát väčšia ako americká, jej ekonomika rastie trikrát rýchlejšie už mnoho rokov (v skutočnosti už v roku 2015 prekonala USA z hľadiska parity kúpnej sily)," napísal laureát Nobelovej ceny.

Chce to priateľov

Ale krajina vo „vojne“ potrebuje podľa neho stratégiu a USA nemôžu vyhrať novú súťaž veľmocí samy: chce to priateľov. Prirodzenými spojencami USA sú Európa a ostatné rozvinuté demokracie po celom svete.

Stiglitz pripomína, že Donald Trump v čase, keď bol prezidentom USA, robil všetko, čo mohol, aby si tieto krajiny odcudzil. A republikáni - stále mu plne oddaní - poskytli dostatok dôvodov na to, aby tieto krajiny mali pochyby o spoľahlivosti USA ako partnera.

Podľa Stiglitza si USA musia získať srdcia a mysle miliárd ľudí v rozvojových krajinách a krajinách s rozvíjajúcim sa trhom. Nielen preto, aby mali na svojej strane čísla, ale aj preto, aby si zabezpečili prístup ku kritickým zdrojom.

Európa a Amerika vynikajú v prednášaní

Americký ekonóm poukázal aj na to, že Európa a Amerika vynikajú v prednášaní iným o tom, čo je morálne správne a ekonomicky rozumné. „Ale najmä po rokoch Trumpa si Amerika už nerobí žiadne nároky na vysoký morálny kredit a nemá ani takú dôveryhodnosť, aby rozdávala rady. Neoliberalizmus a trickle-down ekonomika neboli na globálnom juhu nikdy všeobecne prijímané a teraz všade vychádzajú z módy," konštatoval ekonóm.

Na margo Číny poznamenal, že tá medzitým excelovala nie v poskytovaní prednášok, ale v budovaní tvrdej infraštruktúry v chudobných krajinách.

„Áno, tieto krajiny sú často hlboko zadlžené, ale vzhľadom na správanie západných bánk ako veriteľov v rozvojovom svete USA a iní len ťažko môžu ukazovať na niekoho prstom. Mohol by som pokračovať, ale pointa by mala byť jasná: ak sa USA pustia do novej studenej vojny, mali by lepšie pochopiť, čo bude potrebné na víťazstvo. Studené vojny sa nakoniec vyhrávajú mäkkou silou príťažlivosti a presviedčania. Aby sme sa dostali na vrchol, musíme presvedčiť zvyšok sveta, aby kupoval nielen naše produkty, ale aj sociálny, politický a ekonomický systém, ktorý predávame," zdôraznil Stiglitz.

V rytme bubna

„Spojené štáty možno vedia, ako vyrobiť najlepšie bombardéry a raketové systémy na svete, ale tu nám to nepomôže. Namiesto toho musíme rozvojovým krajinám a krajinám s rozvíjajúcim sa trhom ponúknuť konkrétnu pomoc, počnúc zrieknutím sa všetkého duševného vlastníctva súvisiaceho s covidom, aby si mohli sami vyrábať vakcíny a liečiť. Rovnako dôležité je, že Západ musí opäť pracovať na tom, aby nám svet závidel naše ekonomické, sociálne a politické systémy. V USA sa to začína znižovaním násilia páchaného strelnými zbraňami, zlepšovaním environmentálnych predpisov, bojom proti nerovnosti a rasizmu a ochranou reprodukčných práv žien. Kým nepreukážeme, že sme hodní viesť, nemôžeme očakávať, že iní budú pochodovať v rytme nášho bubna," dodal Stiglitz.

Ďalšie dôležité správy

JB 12 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin pózujú pred ich stretnutím v Pekingu 4. februára 2022. Putin v piatok pricestoval do Pekingu na otvorenie tohtoročných zimných olympijských hier 2022. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, right, and Russian President Vladimir Putin pose for a photo prior to their talks in Beijing, China, Friday, Feb. 4, 2022. Putin on Friday arrived in Beijing for the opening of the Winter Olympic Games and talks with
Neprehliadnite

Vladimir Putin je nový vazal Číny, ktorá môže využiť zmenu dynamiky vzájomných vzťahov