Spojené kráľovstvo zaradilo Slovensko, Dánsko, Island a karibský ostrov Curacao v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 na zoznam rizikových krajín. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica Sky News.

Opatrenie znamená, že cestujúci, ktorí sa z týchto krajín vrátia do Spojeného kráľovstva od 4.00 h (5.00 h SEČ) v sobotu (26. 9.), budú musieť absolvovať dvojtýždňovú domácu karanténu. Za jej porušenie bude - až na malú skupinu výnimiek - hroziť pokuta vo výške najmenej 1 000 libier (1 096 eur).

Koronavírus
Neprehliadnite

Rusko chce dodať svoj liek proti Covid-19 už aj Slovensku. V EÚ je však nie je registrovaný

Cieľom tzv. ,,červeného zoznamu" vypracovaného britskou vládou je zastavenie šírenia sa nového druhu koronavírusu z krajín s vysokým nárastom počtu infekcií.

Britská vláda aktualizuje svoj cestovný karanténny zoznam okrem iného na základe toho, či týždenný prírastok infekcií v danej krajine prevyšuje 20 prípadov na 100-tisícobyvateľov. Zo zoznamu zároveň nevyradili žiadnu krajinu, potvrdil britský minister dopravy Grant Shapps. Spojené kráľovstvo vo štvrtok zaznamenalo vôbec najvyšší denný prírastok nakazených osôb (6 634), pričom ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 40 pacientov, uvádza Sky News.