Spojené arabské emiráty (SAE) v utorok oznámili, že štart misie Hope (Nádej), ktorá mala v stredu zamieriť na Mars, sa z dôvodu nepriaznivého počasia na japonskom kozmodróme Tanegašima odkladá. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Vesmírna agentúra SAE a Vesmírne stredisko Muhammada bin Rašída v spolupráci so spoločnosťou Mitsubishi oznámili odloženie misie sondy Hope na Mars v dôsledku poveternostných podmienok," uviedla vláda SAE na Twitteri.

WA 10 Paríž - Vojaci držia francúzsku vlajku počas príprav na vojensku prehliadku v rámci osláv francúzskeho štátneho sviatku Dňa dobytia Bastily na Námestí svornosti v Paríži v pondelok 13. júla 2020. FOTO TASR/AP
 

Soldiers hold a French flag during a rehearsal for the Bastille Day parade on the Concorde square in Paris Monday, July 13, 2020. Bastille Day is the French national holiday that commemorates the Storming of the Bastille on July 14, 1789, a turning point of the French Revolution. (
Neprehliadnite

Francúzsko si menšou slávnosťou pripomína Deň dobytia Bastily

Raketa s nepomenovanou vesmírnou kapsulou mala podľa plánu odštartovať o 05.51 h v stredu ráno miestneho času (22:51 h SELČ). Misia SAE využíva obdobie, keď je Zem najbližšie k Marsu. Rovnako by v tomto čase mali odštartovať podobné misie Číny a Spojených štátov. Hope by mala k Marsu doraziť vo februári 2021. Cieľom misie, ktorá bude trvať dva roky, je poskytnúť komplexný obraz dynamiky počasia na červenej planéte.