Splnomocnenec Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre boj s ochorením Covid-19 David Nabarro očakáva tretiu vlnu pandémie koronavírusu v Európe na začiatku roka 2021, ak krajiny zopakujú prístup, akým voči pandémii bojovali počas druhej vlny. Informovala o tom agentúra Reuters.

,,V letných mesiacoch (európske štáty) nezvládli vybudovať potrebnú infraštruktúru po tom, čo dostali prvú vlnu pod kontrolu," uviedol Nabarro v rozhovore pre švajčiarske noviny Solothurner Zeitung. ,,Teraz máme druhú vlnu pandémie. Ak nevybudujú potrebnú infraštruktúru, začiatkom budúceho roka budeme zažívať tretiu vlnu," upozornil.

Európa v súčasnosti opäť zažíva prudké nárasty infikovaných.  V Nemecku a vo Francúzsku v sobotu zaznamenali 33-tisíc ďalších prípadov nákazy, vo Švajčiarsku a v Rakúsku denne pribúdajú tisíce infikovaných, pričom Turecko evidovalo rekordných 5 532 nových prípadov.

otvorenie lyžiarskej sezóny na Krahuliach
Neprehliadnite

MDV verí, že vývoj pandémie dovolí zimu s čo najmenšími obmedzeniami

Nabarro v tomto smere pochválil reakciu ázijských krajín, ako je Južná Kórea, kde je relatívne nízky počet prípadov nákazy koronavírusom. ,,Ľudia dodržiavajú odstup, nosia rúška, sú v karanténe, keď sú chorí, umývajú si ruky...a tým chránia najohrozenejšie skupiny," povedal.

Nabarro tiež podotkol, že Ázia neuvoľnila epidemiologické opatrenia predčasne. ,,Musíte počkať, kým počet prípadov nebude nízky a aj nízky zostane," dodal s tým, že reakcia európskych krajín na Covid-19 bola ,,nedostatočná".