Aktualizované o 15:07 v plnom rozsahu: 

Pred médiami vo štvrtok V. Špirko hovoril o istej legalizačnej schéme, na ktorej sa mali obohacovať bývalý a súčasný minister Ján Počiatek a Robert Kaliňák. Mali tiež dostávať úplatky ako províziu z obstarávania sieťových komponentnov a technológií.

V. Špirko túto vec dozoroval, ale potom mu ju odňali a obvinili ho z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Svoje trestné stíhanie označil za účelové.

Peňaženka a „dvesto mega“

Podľa Špirkových slov vraj riadil tieto operácie v prospech R. Kaliňáka a J. Počiatka človek podľa prokurátora prezývaný „Peňaženka“. Jeho jedinou úlohou bolo nakladanie a legalizácia peňazí z provízií v prospech týchto ministrov.

Málo ísť o státisícové úplatky pre „Jana a Roba“. Komplikovanými schémami sa mali napokon dostať do spoločnosti FoRest, s.r.o. Oznamovateľ dokonca hovoril o „dvesto mega“, teda dvesto miliónoch eur, ktoré mali „vytiahnuť“ zo zdrojov z ministerstva vnútra.

V. Špirko sa zamýšľa, prečo bol dvakrát obvinený, prečo mu prehliadli kanceláriu a odňali osobné veci ako napríklad mobil. Naznačoval tiež, že jeho rodinu odpočúvali. Na tlačovej konferencii informáciu poprel policajný prezident Tibor Gašpar.

Pred Špirkovým domom vraj parkovali policajné autá, ktoré sa tam predtým nezvykli vyskytovať, a pohybovali sa dobre stavaní muži. „Môžete diskreditovať prokurátora, ale nemôžete zničiť pravdu,“ vyhlásil. 

Krajmer vraj dostal jeho prípad, aj keď nemal prečo

Exministra R. Kaliňáka tiež obvinil, že priamym rozkazom stopol vyšetrovanie kauzy B. A. Haus. Túto informáciu vraj má z prostredia polície od osoby, ktorá vyslovenie tohto rozhodnutia počula.

„Ak sa preukáže, že minister vnútra dal takýto pokyn, ide o obzvlášť závažný zločin, kde zákon stanovuje trestnú sadzbu 15 až 25 rokov.“

Trestné oznámenie podáva aj na šéfa polície Tibora Gašpara, ktorý vyšetrovanie Vasiľa Špirka pridelil šéfovi protikorupčného oddelenia NAKA Róbertovi Krajmerovi – ktorý o to vyslovene požiadal.

Podľa V. Špirka takýto prípad (prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa) nespadá do pôsobnosti protikorupčného oddelenia. Podľa T. Gašpara to nie je nezvyčajné, o pridelení prípadu mala rozhodnúť prokuratúra.

R. Krajmer sa spomínal aj v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka. Mal totiž prístup k miestu činu predtým, ako bolo verejne známe, že prípad môže súvisieť s talianskymi podnikateľmi napojenými na taliansku mafiu.

Tými sa podľa nedeľného tvrdenia R. Kaliňáka v RTVS R. Krajmer zaoberal. Opozícia aj médiá si kládli otázku, prečo sa na mieste činu vraždy vyskytoval policajt zaoberajúci sa korupciou.

Vyzval, aby ľudia nasledovali jeho príklad

V. Špirko nepožiada políciu o ochranu. Viackrát povedal, že jej neverí. „Oni ma už chránili, svojím spôsobom.“

Vyzval tiež všetkých občanov, ktorí by mali podobné skúsenosti ako on, aby o nich informovali prokuratúru.

„Bez ohľadu na to, v akej sfére pracujete, či už v zdravotníctve, školstve, na ministerstve, na Úrade vlády, finančnej správe, žiadam vás ako občan, príďte a oznámte ich prokuratúre. Iba vaša ľahostajnosť a apatia voči veciam verejným dostala túto spoločnosť do stavu, v akom sa nachádza.“