Popová speváčka Shakira zrejme pôjde pred súd kvôli daňovým podvodom, ktorých sa podľa žalobcov dopustila v rokoch 2012 až 2014. Vyšetrovací sudca v Barcelone totiž uznal, že obvinenia, ktoré podali prokurátori a daňové úrady, obsahujú závažné indície o tom, že speváčka páchala trestnú činnosť.

Teraz jej hrozí aj trest väzenia, informovala v stredu agentúra EFE. Shakira obvinenia odmieta, dodatočne vymáhané dane a penále ale španielskym úradom zaplatila.

Kočovníčka žijúca v Španielsku

Úrady tvrdia, že kolumbijská umelkyňa bola v rokoch 2012 až 2014 daňovým rezidentom v Španielsku, pretože v krajine strávila aspoň polovicu roka. Plateniu daní sa ale Shakira vyhýbala za použitia spoločností so sídlom v daňových rajoch. Prokurátori ju obvinili zo šiestich daňových trestných činov. Pokiaľ ju súd uzná vinnou, hrozí speváčke aj trest odňatia slobody.

Shakira ale tvrdenie úradov odmieta. Jej obhajcovia poukazujú na to, že do roku 2015 sa zdržiavala v Španielsku len občasne. Trvalý pobyt mala na Bahamách, kde vlastnila nehnuteľnosť. Pred súdom sa vyhlásila za „kočovníčku bez koreňov“.

Španielskym úradom však zaplatila dodatočne vymáhané dane v sume 14,5 milióna eur a penále vo výške ďalších troch miliónov eur.

NA SEYCHELÁCH.
Neprehliadnite

Únik Slovákov do „rajov“ narastá. Daniarom blikajú kontrolky, ale páky majú slabé

Podľa žaloby Shakira v danom období uvádzala pre daňové účely ako svoje oficiálne miesto pobytu Bahamy, ale v skutočnosti žila v Španielsku so svojím partnerom, španielskym futbalistom Gerardom Piquém. Daňové sadzby sú na Bahamách omnoho nižšie ako v Španielsku.

Ľudia, ktorí v Španielsku strávia viac než šesť mesiacov v roku, sú považovaní za obyvateľov povinných platiť dane, pripomína DPA. Shakira však opakovane zdôrazňovala, že v zmienených rokoch nebola trvalou obyvateľkou Španielska. Do Barcelony sa oficiálne presťahovala v roku 2015 po tom, ako mala s Piquém dve deti.

Ďalšia z radu hviezd

Vyšetrujúci sudca Marco Jesús Juberías sa priklonil na stranu tvrdenia daňových úradov. Štátny zástupca a daňové úrady vyzval, aby vzniesli obžalobu a navrhli trest. Dodal však, že jeho rozhodnutie neprejudikuje, či je speváčka vinná.

Otázkou daňových únikov verejne známych ľudí sa španielske súdy zaoberajú pomerne často. V roku 2019 napríklad dostal ročný trest väzenia za nezaplatené dane futbalový tréner José Mourinho. Podmienečné tresty a pokuty dostali pred ním napríklad portugalský útočník Juventusu Turín Cristiano Ronaldo alebo jeho bývalí spoluhráči z Realu Madrid Chorvát Luka Modrič a Brazílčan Marcelo. Za daňové úniky bol odsúdený na 21 mesiacov tiež Argentínčan Lionel Messi z Barcelony.

Daňové úniky riešila španielska justícia rovnako v prípade opernej speváčky Montserrat Caballéovej či YouTubera, ktorí tvrdia, že žijú v susednej Andorre.

Bermudy
Neprehliadnite

Študentská esej | Ekonomická veľmoc 21. storočia: Bermudy, Jersey a Holandsko