Na vyvážaní liekov za hranice roky bohatli pochybné distribučky a lekárne. S vidinou vysokého zisku skupovali lieky, ktoré sú na Slovensku jedny z najlacnejších v únií a predávali ich v zahraničí, kde sú drahšie. Aj keď sa situáciu snažili zmeniť viacerí predchádzajúci ministri zdravotníctva, problém s nedostatkom liekov pretrvával. Povinnosť ohlásiť každý plánovaný vývoz 30 dní vopred Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nestačila.

Zmena nastala poslednou novelou zákona o lieku. Tá preniesla zodpovednosť za dostupnosť liekov na slovenskom trhu na ich výrobcov. Distribučné spoločnosti mohli dovtedy relatívne slobodne vyvážať lieky za hranice, od januára tohto roka tak môžu urobiť len na základe splnomocnenia držiteľa registrácie lieku. Lekárne úplne stratili možnosť zarábať na reexporte liekov. Aspoň taký bol úmysel.

Nadmerné nákupy

„Asociácia dodávateľov liekov v uplynulých týždňoch zaevidovala zvýšený počet objednávok, ktoré môžu evokovať, že problém reexportu úplne nezmizol a po období vyčkávania niektoré subjekty opätovne skúšajú hranice nastaveného systému,“ hovorí prezident Asociácie dodávateľov liekov Koloman Gachell.

Kým v minulosti sa z reexportu obviňovali hlavne špekulatívne distribučky, dnes sú tŕňom v oku lekárne. V praxi to vraj vyzerá tak, že sa vytvoria lekárne, ktoré nadmerne skúpia lieky od inej lekárne, lebo predaj medzi sebou im zákon umožňuje. Pokiaľ ale ide o následný vývoz liekov, tu si so zákonom ťažkú hlavu nerobia. Lieky predajú za hranicami. Počítajú pritom s tým, že ak im na to prídu, činnosť spoločnosti oficiálne ukončia. Voči neexistujúcemu subjektu totiž nikto nezačne žiadne právne konanie.

„Príde mi procesne aj formálne dosť kostrbaté, aby to niekto robil pre rýchly zisk, ale áno, zachytili sme to,“ potvrdzuje prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Podľa jeho informácií sa takéto pokusy nedávno objavili napríklad na Spiši. Výrobcovia na to zareagovali limitovaním niektorých dodávok. Lekárne ich napríklad teraz všetky nemôžu objednávať cez elektronický systém, ale musia priamo zavolať distribučky.

Nadmerné nákupy liekov zo strany lekární predstavujú podľa asociácie dodávateľov ohrozenie plynulosti dodávok do iných lekární a zároveň signalizujú, že nejde len o snahu pokryť reálnu potrebu zo strany slovenských pacientov. „V tejto súvislosti očakávame, že kompetentné orgány príjmu všetky dostupné opatrenia, ktoré zamedzia prípadnému porušovaniu zákona,“ dodáva.

Prípady prešetrujú

K. Gachell nespresnil, kvôli vývozu ktorých liekov sa má obchádzať zákon. Dodržiavanie legislatívy je podľa neho vecou „kompetentných orgánov, ktoré disponujú rozsiahlymi možnosťami ako definovať, o aké lieky konkrétne ide a ktoré subjekty by mohli porušovať nastavené pravidlá“. TREND.sk sa však dostal k zoznamu liekov, ktoré sú v hľadáčiku špekulantov.

Je v ňom

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa