Podľa informácií televízie v stredu 3. apríla 2019 prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v trestnej veci obvineného Mariana Kočnera a ďalších obvinených pre zločin poškodzovania veriteľa spolupáchateľstvom uznesením zrušil uznesenie vyšetrovateľa. Prokurátor nariadil vyšetrovateľovi vo veci konať a opäť rozhodnúť.

M. Kočnera a ďalších dvoch obvinených vyšetrovateľ Národnej finančnej jednotky NAKA, obvinil 12. novembra 2018 pre zločin poškodzovania veriteľa spolupáchateľstvom.

Podnikateľ najskôr cez záložné právo ovládol firmu, ktorá golfový areál vlastnila. Potom jej akcie predal a záložné právo previedol na schránkovú firmu, aby nakoniec po dražbe areál za zlomok skutočnej ceny kúpil. Odhaduje sa, že M. Kočner týmto spôsobil škodu približne 7,5 milióna eur, z toho štyri milióny štátu, píše Denník N.

O čo v kauze ide

Akciovka Welten vznikla ako developerský projekt golfového ihriska v obci Báč pri Dunajskej Strede. Projekt financovala Tatra banka úverom 145 miliónov korún (približne 4,5 milióna eur). Banka neskôr rozhodla o mimoriadnej splatnosti úveru a zostávajúcu pohľadávku predala. Odkúpila ju firma, v ktorej M. Kočner figuroval niekoľko rokov ako predseda predstavenstva a jediný akcionár. Súčasťou pohľadávky boli aj záložné práva na akcie voči Weltenu.

Golfový areál sa dostal do dražby aj napriek súdnemu zákazu nakladať s ním. Kupujúcim sa stala firma International Investment Holdings Limited (IIHL), firma blízka M. Kočnerovi. Znalecký odhad určil hodnotu predmetného golfového areálu na desať miliónov eur a spoločnosť IIHL si na základe rozdielu týchto súm uplatnila nadmerný odpočet DPH.

Potom kúpila areál od IIHL firma, ktorá už kontroverznému podnikateľovi v tom čase priamo patrila za sumu 100-tisíc eur. Tá je len zlomkom z kúpnej ceny aj znaleckého odhadu. V roku 2013 získala napokon na golfový areál záložné právo spoločnosť Midas Investments Ltd.

M. Kočner je aktuálne väzobne stíhaný pre kauzu falšovania zmeniek.

Od 8. marca 2019 je obvinený pre zločin úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej formou objednávateľa. Minulý týždeň na výsluchu vo veci vraždy pred vyšetrovateľom nevypovedal. Vyhlásil, že odmieta vinu.