Nízke ceny ropy, bankrot niektorých ťažobných spoločností aj odklad projektov týkajúcich sa ropných pieskov. Situácia vzniknutá pandémiou koronavírusu zamávala ropným priemyslom. Niektorí analytici si dokonca myslia, že finančne náročné a znečisťujúce projekty ťažby ropných pieskov by dôsledkom toho mohli aj skončiť.

Portál Euractiv.sk citoval Andrewa Granta z londýnskeho think-tanku Carbon Tracker, ktorý skúma vplyv zmeny klímy na finančné trhy. Projekty ropných pieskov boli podľa neho v zložitej situácii už pred krízou. Pripomenul, že ropné spoločnosti svoje projekty obmedzujú. Posledným takéhoto druhu bol projekt spoločnosti ExxonMobil v kanadskom regióne severná Alberta v roku 2018. Aj ten mešká, nestíha začať s produkciou v roku 2022, ako bolo naplánované. „Je šanca, že bude definitívne posledným,“ myslí si Grant.

Cena ropy je rozhodujúca

Ako ďalej vysvetlil, ťažba ropných pieskov bola zaujímavá, keď sa ceny ropy pohybovali okolo 100 dolárov za barel. Pri súčasných približne 40 dolárov je to iné. Nové projekty sa teraz podľa experta z Carbon Trackeru odkladajú a nie je isté, či budú vôbec niekedy pokračovať.

Alexander Ač, ktorý pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny Akademie věd ČR, tvrdí, že ťažba ropných pieskov sa stala návratnou až po roku 2000, keď začali ceny ropy výraznejšie rásť.

Vysoké emisie

Hlbokomorská ťažba ropy aj ťažba ropných pieskov sú považované za nie veľmi vhodné spôsoby ťažby vzhľadom na životné prostredie. A. Ač priblížil, že priame emisie CO2 z ich ťažby sú asi o 22 percent vyššie než v prípade konvenčnej ropy. „Avšak nepriame emisie ako dôsledok zníženej absorpčnej kapacity rašelinísk a lesov sú výrazne vyššie a trvajú dlhšie.“

Práve už spomínaná oblasť kanadskej Alberty sa zameriava na ťažbu ropných pieskov, pričom kedysi sa tam ťažilo aj 1,8 milióna barelov denne. Prvenstvo v ťažbe tejto suroviny patrí Kanade, získava sa tu asi 70 percent svetových zásob, veľké ložiská sú však aj v Rusku či Kazachstane, poznamenáva odborník z Akademie věd.

Nareg Terzian z Medzinárodnej asociácie producentov ropy a plynu pripomína, že po poklese v roku 2014 sa ťažobné regióny, ako je kanadská Alberta, presunuli z kapitálovo náročnej fázy do fázy zrelosti a až vtedy začali byť produktívne. „Takéto projekty boli v poslednej dobe zasiahnuté viac než iné.“

N. Terzian napriek tomu tvrdí, že produkcia ropy z ropných pieskov neustále rastie už vyše desať rokov. „Takže by sme nemali vyvodzovať unáhlené závery.“

Nad bridlicou visí otáznik

Vplyvom aktuálnej krízy sa podľa A. Granta stala otáznou aj ťažba bridlicovej ropy, ktorá je menej finančne náročná. Bridlicová ropa kedysi spôsobila rozmach v sektore nekonvenčnej ropy, ale momentálne spoločnosti, ktoré ju ťažia, bankrotujú, uvádza.

Euractiv pripomína, že v posledných piatich rokoch požiadalo o ochranu pred bankrotom viac ako 200 ropných spoločností. Medzi nimi aj spoločnosť Chesapeake Energy, priekopník ťažby ropy a zemného plynu z bridlíc v USA. Koncom júna podala návrh na bankrot z dôvodu finančných ťažkostí a dlhov spôsobených aprílovým poklesom trhu.

Medzinárodná agentúra pre energetiku potvrdila, že trend bankrotujúcich ropných spoločností sa pravdepodobne nezastaví. „Vyhliadky pre ťažbu ropy nie sú priaznivé.“