V roku 2020 prišlo do Španielska menej ako 20 miliónov zahraničných návštevníkov. Tržby v tomto sektore klesli o viac ako 75 percent. Takéto zlé výsledky krajina nezaznamenala najmenej 50 rokov.

Kríza, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu, tvrdo zasiahla odvetvie cestovného ruchu. Čísla hovoria jasnou rečou - tržby sa prepadli o vyše 75 percent a počet zahraničných turistov podľa predbežných odhadov nedosiahol ani 20 miliónov. Na porovnanie, v roku 2019 navštívilo Španielsko 83,5 milióna turistov, ktorí minuli takmer 92 miliárd eur.

Úder, ktorý pandémia uštedrila tomuto dôležitému odvetviu, sa tak odrazí aj na výkone celého španielskeho hospodárstva. Očakáva sa, že klesne viac ako u väčšiny jeho európskych susedov.

Návrat do 60-tych rokov

Vlaňajší kolaps dopytu v cestovnom ruchu je bezprecedentný. Na rozdiel od iných odvetví sa mu predpovedá len pomerne slabé oživenie, pretože mobilita medzi krajinami je naďalej minimálna. Podľa oficiálnych záznamov ubehlo už viac ako polstoročie od doby, keď do Španielska prišlo tak málo zahraničných návštevníkov. Konkrétnejšie, v roku 1969 navštívilo krajinu takmer 21,7 milióna zahraničných turistov a v roku 1968 ich bolo zhruba 19,2 milióna.

V sektore panuje všeobecná zhoda, že vláda v Madride musí „hodiť záchranné lano" odvetviu, ktoré udržalo ekonomiku v chode počas predchádzajúcej krízy pred vyše 10 rokmi. Budúcnosť však vyzerá prinajmenšom z krátkodobého hľadiska bezútešne. Nielenže pretrváva neistota v súvislosti s pandémiou, ale pridali sa k nej i ďalšie problémy, napríklad brexit, zníženie kúpnej sily či výrazná tendencia k úsporám aj medzi tými, ktorí sú na tom lepšie. To všetko sa premietne do slabšieho dopytu, a ten môže chvíľu trvať.

Vysoke Tatry, Slovensko, dialnice, doprava
Neprehliadnite

Štátna agentúra pre cestovný ruch v januári na Slovensku nevznikne

V nasledujúcich dvoch rokoch dôjde k zníženej mobilite, pokiaľ ide o veľké vzdialenosti," domnieva sa Juan Ignacio Pulido, profesor a šéf laboratória pre analýzy a inovácie v cestovnom ruchu na univerzite v Jaéne. Podobný názor má aj think-tank Funcas. „Očakávame oživenie o 40 percent v roku 2021 a 80 percent v roku 2022," uviedol pred niekoľkými týždňami Raymond Torres, riaditeľ oddelenia medzinárodných analýz.

Upozornil však, že aj keď to môže na prvý pôsobiť ako výrazné oživenie, výsledné čísla budú oveľa nižšie ako v „normálnych rokoch". Dôvodom bude nízky porovnávací základ, keďže teraz je cestovný ruch „v podstate na minime".