Pred španielskym najvyšším súdom sa v utorok začne proces s trojicou islamistov obvinených zo spoluúčasti na spáchaní teroristického útoku v Barcelone v roku 2017. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

Pri útokoch v Barcelone a prímorskom letovisku Cambrils zo 17. a 18. augusta 2017 zahynulo dovedna 16 ľudí a vyše 130 utrpelo zranenia. Štrnásť ľudí zahynulo a viac ako 100 sa zranilo pri útoku dodávkou na barcelonskej promenáde Las Ramblas. Teroristi vtedy autami v Barcelone a následne v Cambrils zámerne vrážali do chodcov. Podľa polície bola za útokmi 12-členná teroristická bunka. Zodpovednosť za obe teroristické akcie prevzala džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

Bojovníci Talibanu
Neprehliadnite

Islamský štát je silný vďaka svojim odnožiam, al-Káida oslabila po smrti vodcov

V predvečer útoku náhodná explózia zničila dom v meste Alcanar juhozápadne od Barcelony, kde boli uskladnené výbušniny a plynové nádoby. Výbuch vtedy usmrtil imáma, ktorého úrady podozrievali, že bol vodcom teroristickej bunky zodpovednej za útoky v Katalánsku.

Dvaja z obvinených - Španiel a Maročan - čelia obvineniu z príslušnosti k teroristickej organizácii, výroby a skladovania výbušnín a pokusu o spáchanie rozsiahleho útoku. Podľa súdu ale tieto obvinenia súvisia s výbuchom v Alcanare, a nie priamo s útokom v Barcelone.

WA 15 Viedeň - Ozbrojení policjati strážia ulicu na mieste pondelkovej streľby v centre Viedne v utorok 3. novembra 2020. Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu. Podľa úradov išlo o dobre pripravený teroristický útok a páchatelia mali útočné pušky. Polícia uviedla, že sa strieľalo celkovo na šiestich miestach - Salzgries, Schwedenplat
Neprehliadnite

Nemecká polícia podniká razie v spojitosti s útokom vo Viedni

Prokuratúra pre oboch obvinených požaduje väzenský trest vo výške 41 a 36 rokov. Ďalších osem rokov žiada pre iného Maročana, ktorý je obvinený z spolupáchateľstva. Od zadržania v roku 2017 sa podozriví nachádzajú vo väzbe, kde čakajú na súdny proces. Ten má podľa agentúry Reuters potrvať do 16. decembra.