Španielske autonómne oblasti postupne umožňujú, aby bary, reštaurácie a ďalšie prevádzky v gastronómii obnovovali prevádzku vo svojich vnútorných priestoroch. Vo štvrtok k tomu pristúpila oblasť Kastília - La Mancha, ktorá susedí s Madridom. Hostia sa ale musia registrovať použitím QR kódu, aby boli dohľadateľní, keby sa z podniku stalo ohnisko koronavírusu.

Podľa ministerstva zdravotníctva teraz počet nových prípadov koronavírusu za posledných 14 dní na 100-tisíc obyvateľov klesol na 540, čo je najmenej od polovice januára. Pred dvoma týždňami tento údaj, ktorý meria rýchlosť šírenia nákazy, dosahoval hodnoty 900.

Aj známa Sagrada Familia láka množstvo turistov do španielskej Barcelony.
Neprehliadnite

Do Španielska vlani prišlo najmenej turistov za 51 rokov

Pred rýchlym rušením opatrení ale varoval hlavný epidemiológ Fernando Simón. „Na územiach, kde vnútorné priestory barov boli zatvorené verejnosti, bol úbytok nových prípadov nákazy dvakrát rýchlejší. Je to jednoducho riziková aktivita," uviedol na tlačovej konferencii.

Protiepidemické opatrenia v Španielsku zvyčajne stanovujú vlády jednotlivých autonómnych oblastí. Tie navyše môžu vyznačiť územia s vyšším rizikom a nariadiť tam prísnejšie opatrenia. Zákaz prevádzky vo vnútorných priestoroch barov a reštaurácií tak napríklad ďalej platí v autonómnej oblasti Valencia. Kanárske ostrovy oznámili sprísnenie zákazu nočného vychádzania, aby zamedzili karnevalovým oslavám.

JB 3 Madrid - Ľudia protestujú proti vládnym reštriktívnym opatreniam na zamedzenie šírenia nového koronavírusu v Madride 7. novembra 2020. FOTO TASR/AP 

People protest during a small rally in support of coronavirus deniers and against restrictions brought in by the government in Madrid, Spain, Saturday, Nov. 7, 2020. (AP Photo/Manu Fernandez)
Neprehliadnite

Španielsky turistický priemysel čelí najhoršej kríze vo svojej histórii

Podľa televíznej stanice RTVE utrpel sektor pohostinstvá v roku 2020 straty 70 miliárd eur, čo je asi polovica jeho obvyklých tržieb. Na 85-tisíc  barov a reštaurácií v krajine kvôli pandémii vlani skrachovalo, uvádza miestne médiá.

Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok ohlásilo približne 18-tisíc nových prípadov nákazy za predchádzajúcich 24 hodín a 513 úmrtí pacientov s ochorením Covid-19. V krajine, ktorá má 47 miliónov obyvateľov, sa nakazili v priebehu epidémie tri milióny z nich, z ktorých 64-tisíc zomrelo.