Španielsko vyhlásilo od stredy desaťdňový štátny smútok za obete koronavírusu, oznámila v utorok vláda, ktorú citovala agentúra AFP.

Pandémia nového koronavírusu si v Španielsku dosiaľ vyžiadala 27 117 obetí. V stredu ráno na poctu týmto obetiam spustia všetky vlajky na štátnych budovách na pol žrde.

Španielsky premiér Pedro Sanchez na Twitteri uviedol, že štátny smútok bude trvať „10 dní, čo je najviac v období (španielskej) demokracie, v rámci neho všetci vyjadríme náš zármutok a vzdáme poctu tým, ktorí zomreli".

JB 29 Londýn - Nápis na vyjdrenie podpory pre zamestnancov britského Národného zdravotníckeho systému (NHS) na chodníku pred vstupom na stanicu metra Oxford Street v Londýne 7. mája 2020. Britská vláda vo štvrtok oznámila, že prehodnocuje opatrenia obmedzenia pohybu zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Cez víkend sa očakáva oznámenie o ich zmiernení. Británia dosiaľ zaznamenala 30.076 úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom. Celkový počet nakazených osôb v Británii dosiahol vyše 140.000
Neprehliadnite

Británia má 134 nových úmrtí pacientov s koronavírusom

Štátny smútok v utorok schválil vládny kabinet. Jeho súčasťou bude ceremónia venovaná obetiam pandémie, ktorú povedie kráľ Filip VI.

„Osem z desiatich obetí bolo starších ako 70 (rokov). Boli to tí, ktorí pomohli vybudovať našu krajinu, ako ju poznáme. Uctíme si ich životy, ako sa patrí, oficiálnou ceremóniou," uviedla hovorkyňa vlády María Jesús Monterová.

Jednodňový štátny smútok vyhlásila aj Čína 4. apríla. Spojené štáty spustili vlajky na pol žrde na tri dni.