Španielsky premiér Pedro Sánchez v utorok oznámil dočasné zdanenie bánk a energetických spoločností a prisľúbil sériu ďalších opatrení na pomoc obyvateľom, ktorí trpia prudko rastúcou infláciou a zvýšenými nákladmi na energie v dôsledku predlžujúcej sa vojny na Ukrajine. 

Očakáva sa, že dane z bánk a energetických spoločností v priebehu dvoch rokov prinesú do štátneho rozpočtu sedem miliárd eur, uviedla španielska vláda.

Bezplatné železničné poukazy

Premiér Sánchez v prejave, ktorým otvoril parlamentnú rozpravu o stave krajiny, zdôraznil, že si je „plne vedomý" ekonomických problémov, ktorým ľudia čelia. Zároveň oznámil zavedenie bezplatných železničných preukazov v období od septembra do decembra a zľavy na služby mestskej hromadnej dopravy, píše AP. Študenti nad 16 rokov, ktorí dostávajú štipendiá, dostanú stoeurový príplatok.

Premiérovi poklesla popularita

Rozprava o stave krajiny sa v Španielsku zvyčajne považuje za meradlo fungovania tamojšieho kabinetu. Táto je prvou od roku 2015 – odvtedy sa nekonala v dôsledku volebných komplikácií a pandémie koronavírusu.

Popularita Sánchezovej ľavicovej koaličnej vlády v treťom roku jej štvorročného funkčného obdobia poklesla napriek zavedeniu viacerých opatrení, ktoré majú ľuďom pomôcť prekonať súčasné finančné ťažkosti, konštatuje AP.

Španielski spotrebitelia by podľa tamojšieho premiéra mali šetriť energie prostredníctvom práce z domu a obmedzením používania kúrenia a klimatizácie. „Môžeme to urobiť a aj to robiť budeme," povedal Sánchez.

Ďalšie dôležité správy

PK 3 Davos - Španielsky premiér Pedro Sánchez sa prihovára počas prejavu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok 24. mája 2022. FOTO TASR/AP

Spain's Prime Minister Pedro Sanchez delivers his speech during the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Tuesday, May 24, 2022. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from May 22 until May 26, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Španielsko zníži daň z elektriny, aby zmiernilo problémy spojené s infláciou