Španielsko a Portugalsko sa dohodli na pozastavení letov zo Spojené kráľovstva, oznámila v pondelok španielska vláda. Dôvodom sú obavy zo šírenia novej, oveľa nákazlivejšej mutácie koronavírusu SARS-CoV-2, uviedla tlačová agentúra AFP.

Madrid začne od utorka vpúšťať do krajiny z Británie iba španielskych občanov alebo obyvateľov, dodala vláda vo vyhlásení.

Virus Outbreak
Neprehliadnite

Slovensko pre zmutovaný koronavírus zastavuje lety z Veľkej Británie a Severného Írska

Dopravné spojenia z Británie už počas víkendu pozastavili Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Írsko, Taliansko, Belgicko, pobaltské štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva, Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko, Turecko, Izrael či Kanada. Viaceré krajiny pristúpili okrem pozastavenia leteckej dopravy aj k ďalším reštrikciám. Holandsko napríklad okrem pozastavenia letov dočasne zakázalo vylodenie cestujúcim z trajektov.

Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než varianty predchádzajúce alebo že by bol odolný voči novovyvinutým vakcínam.