Ak budú Spojené štáty trvať na odchode vojsk z Afganistanu ku koncu augusta, tak Francúzsku ostávajú len tri dni na evakuáciu Afgancov z Talibanom kontrolovanej krajiny. Španielsko taktiež oznámilo, že nedokáže evakuovať všetkých svojich afganských spolupracovníkov, napísala v utorok agentúra AFP.

Odchod spojeneckých vojsk z Afganistanu 31. augusta pre Francúzsko „znamená, že naša operácia skončí vo štvrtok. Takže nám ostávajú tri dni", uviedol v utorok Nicolas Roche, šéf kancelárie francúzskeho ministra zahraničných vecí. Podľa francúzskeho rezortu diplomacie sa v Afganistane nachádza ešte 62 Francúzov a úrady zároveň preverujú žiadosti o evakuáciu od veľkého počtu Afgancov.

Americkí vojaci
Neprehliadnite

Taliban dal ultimátum: Cudzí vojaci musia odísť do 31. augusta, inak to bude mať následky

Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová v utorok oznámila, že Španielsko nestihne evakuovať všetkých Afgancov, ktorí spolupracovali s jeho armádou počas misie v Afganistane. „Evakuujeme toľko ľudí, koľko sa bude dať. Avšak niektorí ostanú (v Afganistane) z dôvodov, ktoré nezávisia od nás, ale od situácie, ktorá tam panuje," uviedla Roblesová.

Americký prezident Joe Biden určil 31. august za dátum ukončenia leteckej evakuácie občanov západných krajín a Afgancov, ktorí spolupracovali so Západom. Biden zároveň podľa AFP nezamietol ani možnosť predĺženia tohto termínu. Hovorca Talibanu v pondelok označil akýkoľvek odklad odsunu cudzích vojakov za „predlžovanie okupácie". Viaceré západné krajiny však varovali, že do toho termínu nestihnú z Afganistanu evakuovať všetkých v núdzi.

Afganské militantné hnutie Taliban 15. augusta obsadilo hlavné mesto Kábul a prevzalo moc v Afganistane. Tisíce ľudí sa odvtedy snažia dostať sa z krajiny. Západné krajiny začali s evakuačnými letmi pre svojich diplomatov i Afgancov, ktorí s týmito krajinami spolupracovali.