Španielska vláda v piatok oznámila, že zavádza zákaz fajčenia na uliciach a zatvára nočné podniky na celom území krajiny v snahe zastaviť šírenie nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovali o tom agentúra AFP a denník El Mundo. Zákaz platí v prípade, keď nie je možné dodržať medzi osobami bezpečnú vzdialenosť dva metre. V španielskych autonómnych spoločenstvách Kanárske ostrovy a Galícia vstúpil do platnosti už od piatku. Ďalšie autonómne spoločenstvá v piatok oznámili, že sú pripravené opatrenie takisto zaviesť.

Žena, ktorá sa vrátila to Švajčiarska, sa necháva testovať na prítomnosť koronavírusu v nemeckom Stuttgarte. Bádensko-Württembersko rozširuje kontroly turistov, odkedy sa v spolkovej krajine vyskytol vysoký nárast prípadov koronavírusu.
Neprehliadnite

Korona online: Na Slovensku za nedeľu pribudlo 79 nových prípadov

Španielsky minister zahraničných vecí Salvador Illa predstavil aj ďalšie opatrenia a odporúčania v reakcii na nárast počtu prípadov ochorenia Covid-19 v krajine. Španielsko vo štvrtok oznámilo tritiíc nových prípadov nákazy za obdobie posledných 24 hodín, píše AFP. Na nových opatreniach sa podľa El Mundo dohodli predstavitelia všetkých autonómnych spoločenstiev. Diskotéky, nočné podniky a tanečné kluby budú musieť zavrieť svoje prevádzky o 01:00 h a od polnoci nebudú smieť vpúšťať ďalších návštevníkov.

Návštevy v domovoch dôchodcov budú obmedzené a všetci noví obyvatelia budú musieť podstúpiť testy na koronavírus. Regionálne zdravotnícke úrady budú mať za povinnosť vykonávať testy medzi tými skupinami obyvateľstva, ktoré sú zvlášť ohrozené, i v oblastiach zasiahnutých ochorením. Španielska epidemiologická spoločnosť už v júli varovala, že nakazení fajčiari spolu s dymom môžu vyfúknuť aj kvapôčky vírusu. Tvrdenie, že fajčenie na verejnosti môže zvýšiť rýchlosť prenosu nákazy, neskôr potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).