Španielske štátne dráhy Renfe Operadora rokujú o prevzatí podielu 50 percent v spoločnosti Leo Express. S odkazom na španielsky denník El País o tom dnes informoval server Zdopravy.cz. Hodnotu transakcie ani časovú perspektívu médiá neuvádzajú.

Španielska spoločnosť, ktorá okrem svojej domovskej krajiny pôsobia napríklad v Spojených štátoch a Saudskej Arábii, chce expandovať v Európe. Server Zdopravy.cz pripomína, že český dopravca má licencie pre prevádzku na Slovensku, v Nemecku a Poľsku.

Na snímke odchod prvého vlakového spoja spoločnosti RegioJet Praha - Bratislava - Ľubľana - Rijeka z Hlavnej stanice v Bratislave 30. júna 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

RegioJet plánuje v lete opäť vypraviť vlaky do Chorvátska

Renfe si v decembri najala poradenskú spoločnosť PwC, aby analyzovala možnosti rastu v zahraničí. Spomínaná firma sa zaoberala aj možnosťou získať podiel v Leo Express. Španielske štátne dráhy sa ďalej okrem iného podieľajú na projekte Rail Baltica. Ten má do roku 2026 spojiť Varšavu a Tallinn.

Leo Express je súkromný železničný a autobuový dopravca, spoločnosť v roku 2010 založil podnikateľ Leoš Novotný. Pred pandémiou Covid-19, v roku 2019 celá skupina zaznamenala v zisk 150 miliónov Kč. Kladné hospodárenie vykázala aj v roku 2018. Obrat jej predvlani vzrástol zhruba o štvrtinu na takmer 1,1 miliardy korún.