Počet zahraničných turistov v Španielsku vlani klesol o viac ako 80 percent zhruba na 19 miliónov, čo je najmenej od roku 1969. Výdavky turistov sa tam potom znížili o 78,5 percenta na 19,7 miliardy eur. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad INE. Dôležitý sektor cestovného ruchu v krajine vlani zničila pandémia choroby Covid-19.

Španielsko je po Francúzsku druhou najnavštevovanejšou krajinou sveta. Až do minulého roka sa počet turistov v krajine sedem rokov za sebou zvyšoval, až vystúpil na rekord. V roku 2019 mal cestovný ruch na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny podiel 12 percent. O podiele na HDP za minulý rok nie sú oficiálne údaje, analytička spoločnosti Funcas María Jesús Fernándezová ale odhaduje, že sa tento podiel znížil na štyri až päť percent.

Ilustračná foto.
Neprehliadnite

Vyľudnené mestá a prázdne pláže. Globálny turizmus sa potápa tak ako nikdy predtým

V samotnom decembri počet turistov klesol o 85 percent, pretože úrady zaviedli nové cestovné obmedzenia kvôli rastu počtu chorých. Výdavky turistov sa znížili o 86,1 percenta, uviedla agentúra Reuters.

Španielsko je jednou z najviac zasiahnutých krajín v Európe chorobou Covid-19. Podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá sleduje vývoj pandémie globálne, bolo v Španielsku zistených takmer 2,9 milióna prípadov choroby Covid-19. Takmer 60- tisíc ľudí tam na ochoreniu podľahlo.