Španielska vláda v sobotu schválila balík v objeme 9 miliárd eur na zmiernenie rastu životných nákladov v dôsledku vojny na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Premiér Pedro Sánchez po mimoriadnom zasadnutí kabinetu uviedol, že vláda sa rozhodla predĺžiť opatrenia prvého balíka na zmiernenie ekonomických následkov vojny o 6 mesiacov do 31. decembra a prijala nové opatrenia. Plány menšinovej vlády však ešte musí schváliť parlament.

Zníženie DPH, zvýšenie dôchodkov

Nové opatrenia na zmiernenie následkov vojny na Ukrajine a prudkého zdraženia energií zahŕňajú zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na elektrinu z 10 percent na 5 percent, zlacnenie verejnej dopravy, zvýšenie najnižších dôchodkov a invalidných dôchodkov o 15 percent a jednorazový príspevok vo výške 200 eur pre ľudí, ktorí zarábajú menej než 14-tisíc eur ročne.

Podľa Sáncheza vláda tiež uvažuje o zvýšení dane na nadmerné zisky elektrárenských spoločností, konkrétne na vysoké dodatočné zisky spôsobené vojnou na Ukrajine. Na tomto pláne sa stále pracuje a čoskoro bude predložený.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič  (OĽaNO) prichádza na rokovanie 86. schôdze vlády SR v Bratislave 22. júna 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zamestnancom v štátnej a verejnej správe chce vláda vyplatiť 500 eur