Celkovú sumu 2,4 miliardy eur si rozdelili Španieli v tradičnej vianočnej lotérii El Gordo, ktorej žrebovaní sa konalo v madridskej opere. Kvôli pandémii Covidu-19 sa prvýkrát uskutočnilo bez obecenstva, informovala agentúra DPA.

Každý žreb v cene 200 eur  môže vyhrať až štyri milióny eur . Delí sa ale na desať kupónov s identickými číslami, takže ľudia si zvyčajne kupujú práve len kupóny, nie celé losy, a môžu v takomto prípade vyhrať maximálne 400-tisíc eur. Každé číslo je vytlačené v 172 sériách, výhercov na jedno číslo môže byť teda veľké množstvo.

Na snímke návštevník tipuje počas  otvorenia dostihovej sezóny na Bratislavskom závodisku. V Bratislave 9. apríla 2017.
Neprehliadnite

Ľudia sa ani v čase pandémie nevzdali hier a zábavy, presunuli sa do online sveta

V iných lotériách možno v jackpotu vyhrať väčšie peniaze, El Gordo ale zaisťuje aspoň minimálnu výhru pre tisícky tipujúcich. Podľa DPA je španielska lotéria zároveň najväčšia na svete z hľadiska výšky celkovej výhry.

V Španielsku ide o veľkú spoločenskú udalosť, pričom takmer každý si zvyčajne kúpi aspoň jeden kupón. Zlosovanie v madridskej opere, kde výherné čísla tradične oznamujú deti z madridskej školy San Ildefonso, napäto sledujú pri televíznych obrazovkách milióny ľudí.

Lotéria bola založená v roku 1762 a pôvodne bola charitatívnym podnikom. Dnes jej výťažok putuje do španielskej štátnej pokladnice, z ktorej sa financujú investície v školstve, zdravotníctve či sociálnych službách.