Španielsko by malo dosiahnuť kolektívnu imunitu svojho obyvateľstva voči novému druhu koronavírusu do konca leta 2021, a to v prípade, že bude dovtedy zaočkované dostatočné množstvo ľudí. Povedal to v nedeľu španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa, píše agentúra Reuters.

Vakcinačný program sa podľa slov ministra začne v januári a do konca leta budúceho roku by mali vakcínu dostať viac ako dve tretiny 47-miliónovej populácie krajiny. Illa pre noviny Publico uviedol, že o päť až šesť mesiacov by sa Európa mohla dostať na začiatok konca koronavírusovej pandémie. Ľudia nadobudnú imunitu buď očkovaním alebo po prekonaní ochorenia Covid-19, ktoré tento vírusu spôsobuje, dodal minister.

WA 13 Madrid - Španielsky premiér Pedro         Sánchez s ochranným rúškom počas zasadnutia parlamentu v Madride v stredu 21. októbra 2020. Španielsky parlament sa bude zaoberať návrhom krajne pravicovej strany Vox na vyslovenie nedôvery premiérovi Pedrovi Sánchezovi. FOTO TASR/AP

Spain's Prime Minister Pedro Sanchez adjusts his face mask during a parliamentary session in Madrid, Spain, Wednesday Oct. 21, 2020. Spanish Prime Minister Pedro Sanchez faces a no confidence vote in Parliament put fo
Neprehliadnite

Španielsko chce očkovať vo veľkom. Značný počet chcú stihnúť do polovice roka 2021

Ako prví by mali byť zaočkovaní zdravotní pracovníci a starší obyvatelia, oznámila koncom novembra tamojšia vláda. V prvom štádiu sa chce vláda zamerať najmä na zhruba 2,5 milióna najzraniteľnejších ľudí. Illa ľudí varoval, aby nepoľavili z obozretného správania sa ani počas Vianoc. Španielsko je čo sa týka šírenia koronavírusu jednou z najhoršie zasiahnutých krajín v Európe. V krajine potvrdili podľa údajov rezortu zdravotníctva do nedele už 1 730 500 pozitívne testovaných osôb a 47 624 súvisiacich úmrtí.