Americká spoločnosť SpaceX rozšírila svoju sieť satelitov na obežnej dráhe Zeme o ďalších 53 kusov. Zariadenie vyniesla z floridského mysu Canaveral raketa Falcon 9. Od štartu na vypustenie cesta trvala 16 minút, uviedla agentúra AP.

Prvý stupeň rakety po splnení úlohy nepoškodený pristál na plošine v Atlantickom oceáne. Túto časť rakety spoločnosť používa opakovane, vrátane prvého skúšobného letu kozmickej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX s posádkou. Prvý stupeň rakety sa podľa hlavného inžiniera spoločnosti z letu vrátil už po osemdesiatej siedmej.

Elon Musk
Neprehliadnite

Stane sa Musk prvým dolárovým bilionárom? Vďaka firme SpaceX sa to môže stať, tvrdí analytik

Pôvodne bol štart v pláne už na piatok, firma ho ale musela odložiť kvôli nepriaznivému počasiu. Aj dnes ráno namiesto štartu halila hmla, raketu bolo sotva vidieť, napísal web space.com.

Hlavným cieľom projektu Starlink je dostupnejší vysokorýchlostný prístup k internetu po celom svete, najmä vo vidieckych a odľahlých oblastiach. Spoločnosť vizionára Elona Muska pôvodne počítala s 1 440 satelitmi, ale už získala súhlas pre 12 000 aparátov a dokonca uvažuje o neskoršom rozšírení siete využívajúcej až 30 000 družíc.

Po dnešnom štarte má sieť Starlink na obežnej dráhe 1 844 satelitov.

Atlantickom oceáne pri pobreží amerického štátu Florida štvorčlenná posádka  vesmírnej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX podnikateľa Elona Muska. Let na obežnej dráhe okolo Zeme trval tri dni a šťastným návratom posádky na Zem sa potvrdilo, že dovolenka vo vesmíre už nie je len hudbou ďalekej budúcnosti.
Neprehliadnite

Najbohatší človek Elon Musk zvyšuje svoj náskok. SpaceX prekročila hodnotu 100 miliárd dolárov