Vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose G. Soros vo štvrtok upozornil, že je o „prežitie otvorených spoločností je ohrozené a my čelíme ešte väčšej kríze: klimatickým zmenám“.

Projekt Open Society University Network (OSUN) označil 89-ročný finančník za najdôležitejší vo svojom živote. „OSUN považujem za najdôležitejší a najtrvalejší projekt môjho života a rád by som videl jeho implementáciu, kým žijem,“ uviedol G. Soros.

Dodal, že „budeme potrebovať partnerské inštitúcie a podporovateľov z celého sveta, aby sa k nám pridali“. Táto sieť by sa podľa G. Sorosa mala dostať aj na miesta, kde je nedostatok vzdelávacích inštitúcií a zabudnuté populácie.

Centrami siete budú Stredoeurópska univerzita a Bard College sídliaca severne od mesta New York.

Miliardár vyjadril poľutovanie nad tým, že Čína, Spojené štáty americké a Rusko sú v rukách „súčasných alebo budúcich diktátorov“, pričom upozornil, že počet autoritárskych vodcov rastie.

Uviedol, že najväčší a najdesivejší krok späť urobila India. G. Soros obvinil tamojšieho premiéra Naréndru Módího, že vytvára nacionalistický hinduistický štát.

Amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za podvodníka a narcistu popierajúceho klimatickú zmenu. Upozornil tiež, že D. Trump prehrieva americkú ekonomiku, a varoval pred negatívnymi dôsledkami tohto procesu.

Rovnako ako minulý rok aj tentoraz G. Soros zaútočil i na čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý podľa neho chce vytvoriť „nový typ autoritárskeho systému a nového človeka ochotného obetovať svoju autonómiu, aby sa vyhol problémom“. Obvinil tiež čínskeho prezidenta, že zneužíva D. Trumpove slabosti.

Americký miliardár G. Soros sa narodil v roku 1930 v židovskej rodine v Maďarsku, odkiaľ odišiel v roku 1946. Známym sa stal špekulatívnym útokom na libru v roku 1992, po ktorom sa stal terčom nacionalistov a autorov konšpiračných teórií v Európe i Spojených štátoch, pripomína agentúra AP.