Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) je sklamaná z priebehu prvého zo série okrúhlych stolov, ktoré organizuje Ministerstvo financií (MF) SR k Plánu obnovy a odolnosti SR. Podľa komory nešlo o diskusiu, ale iba o prezentáciu jednotlivých komponentov plánu zo strany exekutívy. Ak budú mať takýto priebeh aj ďalšie okrúhle stoly, SOPK zváži, či sa na nich bude zúčastňovať, informovala komora v nedeľu.

Prvý okrúhly stôl organoval rezort financií k priorite Zelené Slovensko. „Akékoľvek stanoviská vedúce k žiadosti o úpravu obsahu „Zeleného Slovenska" boli odmietnuté kvôli časovému faktoru a pozícii Bruselu. Otázky splácania financií poskytnutých na Plán obnovy zostali nepovšimnuté," uviedla komora.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na 83. rokovanie vlády SR v stredu 3. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovensko po Hegerovi nebude ako pred ním. Plán obnovy z jeho dielne sľubuje reformnú smršť

SOPK zároveň upozornila na výrok ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO) uvedený na webovej stránke rezortu. Minister podľa neho garantuje, že MF každý zmysluplný návrh posúdi a keď reálne vylepší obsah, do plánu ho zahrnie.

Komora zdôraznila, že do Plánu obnovy boli implementované všetky požiadavky Európskej komisie (EK) v oblasti ekologizácie ekonomiky, čo vzhľadom na aktuálne potreby a štruktúru našej ekonomiky nemusí byť práve prioritné. „Z pohľadu priemyselných a obchodných záujmov podnikateľskej obce v časti „Zelené Slovensko" ide najmä o ekologické investície, ktoré v praxi budú pre podnikateľov málo atraktívne," upozornila SOPK.