Okrem dovozu plynu z Ruska zápasí Nemecko s vysokou závislosťou aj v oblasti slnečnej energie, tentoraz od Číny. Ako uviedol jeden z expertov v energetickom sektore, oblasť slnečnej energie v Nemecku nedokáže fungovať bez čínskych dodávok. 

„Ak by sa dodávky z akéhokoľvek dôvodu prerušili, výrazne to ovplyvní budúci úspech energetickej transformácie v Nemecku," povedal pre DPA Volker Quaschning, profesor na Berlínskej univerzite aplikovaných vied.

„Ak by Čína napadla Taiwan, na energetickú transformáciu v Nemecku by sme mohli nateraz zabudnúť," varoval Quaschning, odborník na obnoviteľné energie. Ako dodal, Nemecko je vo svojom úsilí zvyšovať produkciu elektriny zo slnka vysoko závislé od Ázie, z ktorej dováža vyše 90 percent solárnych modulov. Vysoko závislé je okrem toho aj pri dovoze počítačových čipov pre solárne invertory.

Ďalšie dôležité správy

KK25 - Fregata odpaľuje protivzdušnú raketu počas vojenského cvičenia s názvom Chan-kuang na Taiwane 26. júla 2022. Taiwan v utorok počas každoročných vojenských manévrov nacvičoval zastavenie útoku z mora. Cvičenie pozorovala i taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, ktorá pochválila
Neprehliadnite

Čína nacvičuje „simulovaný útok" na Taiwan, tvrdí taiwanská armáda