Sociálne siete Twitter a Facebook zablokovali niekoľko účtov, ktoré vznikli nedávno a objavovalo sa na nich pravicovo zafarbené volebné spravodajstvo. Informovala o tom dnes agentúra Reuters, podľa ktorej boli niektoré zverejňované informácie na účtoch prehnané, iné dokonca lživé.

Demokratický kandidát Joe Biden (vľavo) a úradujúci prezident Donald Trump.
Neprehliadnite

Podľa Bidena sú čísla jasné. Chystáme sa vyhrať, vyhlásil. Sledujte náš online prenos

Zablokované účty podľa Twitteru porušovali pravidlá sociálnej siete, ktoré sa týkajú „koordinácie". Objavoval sa na nich totožný obsah, navonok ale vystupovali ako nezávislé. Facebook uviedol, že dôvodom pre zablokovanie z jeho strany bolo „neautentické správanie".

Donald Trump
Neprehliadnite

Kampaň v USA ovládla ekonomika a pandémia. Biden začal bojovať skoro, tvrdí oxfordský profesor

Jedným z účtov, ktorý Twitter aspon dočasne vyradil z prevádzky, bol SVNewsAlerts, ktorý mal 78-tisíc sledujúcich. Len za posledný týždeň mu ich pribudlo 10-tisíc. Na facebooku mala rovnako pomenovaná stránka 20-tisíc sledujúcich. Na twitteri už nie sú dostupné ani podobne ladené účty FJNewsReporter, Crisis_Intel či Faytuks.

KK42 Washington - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo (vpravo) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas stretnutia 22. októbra 2020 vo Washingtone. FOTO TASR/AP
Secretary of State Mike Pompeo, right, meets Slovakia's Foreign Minister Ivan Korcok, at the State Department, Thursday, Oct. 22, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, POOL)
Neprehliadnite

Výsledok volieb v USA môže mať vplyv na strednú Európu z hľadiska bezpečnosti, tvrdí analytička

Na účtoch sa podľa agentúry Reuters pravidelne objavovali varovania pred nepokojmi súvisiacimi s voľbami v USA, prehnané alebo klamlivé informácie o volebných podvodoch a zdôrazňovali sa na nich témy súvisiace s bezpečnosťou a spoľahlivosťou hlasovania. Ďalšie príspevky upozorňovali na predvolebné mítingy a prejavy republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa.