Odborový zväz (OZ) KOVO začne organizovať v súvislosti s aktuálnou sociálno-ekonomickou situáciou mítingy a protestné akcie v regiónoch. V prípade ich neúspechu nevylučuje vyhlásenie generálneho štrajku v máji. Na brífingu to v utorok v Žiline oznámil predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Generálny štrajk

Nátlakové akcie voči vláde SR podľa neho schválila Rada OZ KOVO. ,,Verím, že spolu so Združením miesta obcí Slovenska, dôchodcami, zdravotnými sestrami a ďalšími zväzmi dokážeme pripraviť aktivity, ktoré bude vláda rešpektovať. A keď nie, sme pripravení ísť do generálneho štrajku. Najprv hodinového, potom možno celodenného," povedal predseda Rady OZ KOVO.

Protestné zhromaždenia v regiónoch sa začnú zhruba o tri týždne. ,,Ideme rozdávať plagáty medzi ľudí, robiť stretnutia, informovať ich a najmä s nimi komunikovať. Presviedčať ich, aby zastavili tento stav. A dali jasne najavo, že vláda musí počúvať hlas občianskej spoločnosti. Ak nebude, tak v akciách budeme pokračovať," zdôraznil Machyna.

Celospoločenská situácia

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Marián Magdoško doplnil, že odborári sa budú rozoberať celospoločenskou situáciou aj na sneme KOZ 30. marca. ,,Budeme informovať o výsledkoch rokovaní, o aktivitách OZ školstva aj OZ KOVO. Samozrejme, že budeme diskutovať o tom, či sa pridajú ostatné zväzy KOZ," podotkol.

Podľa predsedu Rady OZ KOVO vláda zobrala výšku minimálnej mzdy, zmrazila minimálne mzdové nároky, zmrazila príplatky, zrušila strop dôchodku. ,,A ďalšie veci, ktoré zhoršujú sociálno-ekonomickú situáciu. Nemala by brať sociálne istoty, ale zlepšovať ich. A dbať na to, aby aj najobyčajnejší ľudia, ktorí majú najnižší príjem alebo pracujú, neboli chudobní. Ale mali istotu a verili, že sa veci zmenia," skonštatoval Machyna.

Ďalšie dôležité správy

KK76 Moskva - Policajti zatýkajú ženu počas akcie proti ruskému útoku na Ukrajinu, v Moskve 27. februára 2022. Pouličné protesty proti vojne na Ukrajine sa v Moskve, Petrohrade a ďalších ruských mestách obnovili aj v sobotu, pričom ľudia vyšli do ulíc i napriek masovému zatýkaniu vo štvrtok a piatok. FOTO TASR/AP
Police detain a demonstrator with a poster which reads
Neprehliadnite

Ľudia na celom svete demonštrovali proti invázii Ruska na Ukrajinu