Portál s pracovnými ponukami Profesia.sk eviduje vyšší počet pracovných inzerátov za mesiac október v porovnaní s októbrom 2020, a to o 11.000. Firmy na portáli v októbri tohto roka uverejnili 28 523 ponúk. Oproti septembru je to o 40 viac. Informovala o tom hovorkyňa portálu Nikola Richterová. Tohtoročný október tak zároveň priniesol najviac pracovných ponúk v tomto jesennom mesiaci za 24 rokov fungovania portálu.

Chýbajú čašníci, barmani či kuchári

Najväčšie medziročné nárasty počtu inzerátov evidoval portál pri cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, ktoré bolo v súvislosti s pandémiou najčastejšie spomínané a najviac negatívne ovplyvnené. „Oproti roku 2020 stúpol počet inzerátov takmer štvornásobne. Najväčší medziročný nárast bol najmä pri pozíciách ako čašníčka, barman, kuchárka," poznamenala hovorkyňa.

Vzrástol počet ponúk v oblasti kultúry a umenia

Portál pridal aj predbežné dáta za november, za prvých desať dní firmy zverejnili v segmente cestovného ruchu, gastra a hotelierstva 292 nových ponúk. „Udržanie tejto situácie v nasledujúcom období môžu zabezpečiť nové pravidlá, podľa ktorých by už mohli byť prevádzky otvorené pre zaočkovaných aj v čiernych okresoch," dodala Richterová.

Vysoké nárasty počtu ponúk za október v porovnaní s vlaňajškom boli aj v oblasti personalistiky, zákazníckej podpory, marketingu a umení a kultúre.

Pokles nastal len v textilnom priemysle

Pokles nastal iba pri jednom odvetví, a to v textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle. „Zamestnávatelia uverejnili v tomto októbri 79 ponúk. To je o 15 menej ako minulý rok," porovnala hovorkyňa. Medziročnú zmenu nebolo veľmi cítiť ani v poisťovníctve.

Stúpli požiadavky na vzdelanie

Richterová poukázala na to, že v medziročnom porovnaní stúpli požiadavky na vzdelanie, v čoraz viac inzerátoch sa objavujú požiadavky na vysokoškolské vzdelanie. V októbri tohto roka to bolo podmienkou v 18,2 percenta ponúk.

„Naopak, oproti minulému roku klesol podiel ponúk s požiadavkou na stredoškolské vzdelanie bez maturity. Kým vlani sa vyžadoval tento stupeň vzdelania v takmer 42 percent ponúk, dnes ide o 39,7 percenta," porovnala Richterová.

Z predbežných novembrových dát za prvých desať dní mesiaca portál súdi, že vysoký počet pracovných príležitostí bude pokračovať. Za spomínané obdobie totiž pribudlo skoro 9 700 nových ponúk. Najviac v obchode, výrobe, IT, doprave a administratíve.

práca
Neprehliadnite

Profesia hlási rekordné počty pracovných ponúk počas leta, trend by mohol pokračovať