Nemecké firmy majú čoraz väčšie problémy s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Upozornila na to v pondelok nemecká priemyselná a obchodná komora (DIHK), podľa ktorej to bude brzdiť rast najväčšej európskej ekonomiky.

DIHK vo svojej výročnej správe o trhu práce, ktorá sa opiera o výsledky prieskumu v približne 23 000 firmách, uviedla, že nedostatok personálu v súčasnosti predstavuje najväčšie riziko pre nemecký priemysel.

Reálny dosah investície Volkswagenu ukáže čas
Neprehliadnite

Nemecké spoločnosti sú na Slovensku dosť spokojné, rady by zamestnali viac ľudí

Na ilustráciu, pred krízou, ktorú spôsobila pandémia, sa na problémy s nedostatkom kvalifikovaných ľudí sťažovalo 47 percent spoločností. Najväčší nedostatok zamestnancov majú podľa DIHK firmy v stavebníctve, zdravotníctve a strojárstve.

Celkovo 85 percent spoločností očakáva, že nedostatok kvalifikovaných pracovníkov bude mať negatívny vplyv na ich výkon. A zároveň, 43 percent predpokladá, že stratia alebo budú musieť odmietnuť objednávky, prípadne zredukovať škálu svojich produktov a služieb, ak nebudú môcť obsadiť voľné pozície. Na porovnanie, v roku 2019 to bolo 39 percent.

Volkswagen Slovakia
Neprehliadnite

Nemecké spoločnosti sú najväčšími zahraničnými platcami daní na Slovensku

Zástupca riaditeľa DIHK Achim Dercks varoval, že tento problém sa v nasledujúcich rokoch ešte zhorší, keďže viac pracovníkov odíde do dôchodku, pričom absolventi škôl nebudú schopní vyplniť túto medzeru.

česká koruna
Neprehliadnite

Inflácia v zahraničí dosahuje historické maximá, vysoké čísla hlásia Česko, Nemecko aj USA