Na Slovensku má už oficiálne sídlo Európsky orgán práce (ELA). V utorok slávnostne otvorili svoje priestory v Bratislave. Stuhu prestrihli výkonný riaditeľ ELA Cosmin Boiangiu, eurokomisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit a premiér SR Eduard Heger. Európska autorita bude sídliť na Landererovej ulici. ELA bol založený 31. júla 2019. Očakáva sa, že plne funkčný bude najneskôr v roku 2024.

Slovensko sa zaviazalo k podpore úniového orgánu práce

Slovensko podpísalo s riaditeľom ELA medzinárodnú zmluvu o sídle ELA začiatkom októbra. Okrem poskytnutia sídla hovorí zmluva aj o ďalšej podpore. Takisto sa v nej píše o výsadách, imunitách i iných zvýhodneniach pre ELA, výkonného riaditeľa, zamestnancov agentúry a ich rodinných príslušníkov.

Návrh počíta aj s nárokmi na vrátenie DPH

Hostenie ELA ukrojí zo štátneho rozpočtu na strane výdavkov zhruba 55 000 eur v tomto roku a okolo 1,3 milióna eur každoročne od roku 2022 po rok 2024. Keďže návrh počíta aj s nárokmi na vrátenie DPH, bude to mať vplyv aj na príjmovú stránku rozpočtu – z daňových príjmov to ukrojí odhadom 145 000 eur tento rok, 725 000 eur v roku 2022 a 580 000 eur v roku 2023. Ministerstvo práce v zmluve, ktorú odobrila aj vláda, deklaruje, že návrhom sa nezvyšuje celková suma výdavkov na podporu ELA počas prvých desiatich rokov jej fungovania na Slovensku, ktorú si vláda schválila v sume 18,4 milióna eur.

Na snímke vpravo minister práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Milan Krajniak (Sme rodina) a výkonný riaditeľ Európskeho orgánu práce (ELA - European Labour Authority) Cosmin Boiangiu po podpise medzinárodnej zmluvy o sídle ELA v Bratislave 4. októbra 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Európsky orgán práce bude sídliť v centre Bratislavy