Čoraz viac Slovákov využíva výhody sociálneho systému iných členských krajín Európskej únie. Tisícky ľudí zarábajú napríklad na opatrovaní chorých alebo starých osôb v Rakúsku či Nemecku, vo Veľkej Británii pracuje takmer tristotisíc ľudí zo Slovenska.

Platia si v danej krajine sociálne poistenie a po splnení podmienok, veku či odpracovaných rokov, majú nárok aj na tamojšie sociálne dávky, napríklad starobný dôchodok. Žiadosti slovenských občanov o tieto dávky spracúva Sociálna poisťovňa a pri ich overovaní komunikuje so zahraničnými úradmi. Pri jednej takej výmene informácií poštou došlo k strate listovej zásielky s osobnými údajmi žiadateľa o invalidný dôchodok.

Nespokojný žiadateľ sa obrátil na Úrad na ochranu osobných údajov SR, aby preveril, či nešlo o porušenie práva na ochranu osobných informácií. „Sociálna poisťovňa zasielala príslušné doklady zahraničnému orgánu sociálneho poistenia, ktorému zásielka nebola doručená a Sociálna poisťovňa nevedela preukázať, čo sa s ňou stalo,“ konštatovala hovorkyňa Úradu na ochranu osobných údajov SR Tamara Valková.

Úrad dal napokon sťažovateľovi za pravdu a rozhodol, že Sociálna poisťovňa pod vedením Ľ. Vážneho porušila nariadenie o ochrane osobných údajov, známe aj ako GDPR.

Sociálna poisťovňa porušila GDPR. Rekordnú pokutu nechce zaplatiť

Zdroj: Profimedia

Kontrolóri úradu zistili aj to, že poisťovňa posiela

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa