Sociálna poisťovňa (SP) je pripravená zvládnuť možný nápor žiadostí o nemocenské dávky po plošnom testovaní občanov na nový koronavírus. SP upozorňuje, že ľudia by pri žiadostiach o dávky mali využívať najmä elektronické formy komunikácie.

V prvej vlne krízovej situácie zvládol každý zamestnanec pobočky, ktorý mal na starosti agendu nemocenských dávok, vyplatiť v priemere viac ako 700 dávok mesačne, namiesto štandardných 330 dávok, čo je mesačný priemer mimo krízového obdobia. „Informačný systém je pripravený zvládnuť možný nápor nárastu žiadateľov o nemocenské dávky, ktorých je niekoľko druhov," uviedol pre TASR tlačový odbor poisťovne.

KK39 Rím - Cestujúci, ktorí sa vrátili do Ríma z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska, čakajú v rade na testovanie na ochorenie Covid-19 na rímskom letisku Leonarda da Vinciho 16. augusta 2020. Taliansko zaviedlo v stredu povinné testovanie na nový koronavírus pre ľudí prichádzajúcich z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska. FOTO TASR/AP
Vacationers arriving in Rome from four Mediterranean countries line up with their suitcases at Rome's Leonardo da Vinci airport to be immediately tested for
Neprehliadnite

Zdravotné poisťovne ponúkajú v súvislosti s novým koronavírusom viaceré benefity

Zároveň SP upozorňuje občanov, že si aj sami môžu urýchliť vybavovanie žiadosti o pandemické ošetrovné (OČR), ktoré sa priznáva a vypláca po splnení ostatných zákonných podmienok počas súčasnej krízovej situácie. „Stačí vyplniť elektronický formulár žiadosti o pandemickú OČR, ktorý je zverejnený na titulnej stránke webovej stránky SP. Po vyplnení a odoslaní formulára sa táto žiadosť automaticky zaeviduje do nášho systému, nie je potrebné ju doručovať osobne či poštou alebo mailom," doplnila poisťovňa s tým, že ak má občan zriadenú e-schránku, je potrebné o dávku žiadať touto cestou.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) prichádza na 43. rokovanie vlády SR v Bratislave 14. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Podnikatelia môžu žiadať o Prvú pomoc aj naďalej, tvrdí Krajniak

Žiadosť o ďalšiu nemocenskú dávku - pandemické nemocenské pri dočasnej pracovnej neschopnosti - vypĺňa a potvrdzuje počas krízovej situácie výlučne ošetrujúci lekár. „Lekár žiadosť posiela priamo SP, pričom poistenec lekára najskôr kontaktuje telefonicky alebo mailom a poskytne mu aj telefónne číslo. Poistenec teda nemusí chodiť ani k lekárovi, ani do SP," vysvetľuje tlačový odbor. Zamestnanec poisťovne po doručení žiadosti od lekára telefonicky kontaktuje a spíše s poistencom žiadosť o pandemickú PN. „Rovnako občanom odporúčame využívať elektronické formy komunikácie so Sociálnou poisťovňou aj pri žiadostiach o ďalšie dávky," doplnil tlačový odbor.

V prípade platobnej neschopnosti niektorého zo základných fondov poskytne štát SP finančnú výpomoc. „Platí to aj v prípade platobnej neschopnosti základného fondu nemocenského poistenia, z ktorého sú vyplácané nemocenské dávky," dodal tlačový odbor SP.