„Logo spĺňa všetky parametre paródie na slovenský štátny znak,“ vyhlásil podpredseda SNS Anton Hrnko, ktorý logo začal kritizovať ako prvý. Nepáči sa mu, že trojvŕšie nahradili tri hokejky, pretože „naše kopce nie sú hokejky“. Avizoval tiež, že bude trvať na odobratí dotácie pre šport.

O niekoľko dní nato vyrukovalo ministerstvo školstva s hrozbou pre hokejový zväz: buď logo stiahnite, alebo prídete o 7,3 milióna eur v štátnych dotáciách.

Označenie z dresov zmiznúť nemá

„Zo zmluvy o dotácii uznanému športu vyplýva, že Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) ako prijímateľ peňazí je povinný zabezpečiť, aby pri reprezentačných podujatiach športovci a ich realizačné tímy nosili na dresoch oficiálne označenie štátnej príslušnosti Slovenskej republiky,“ argumentuje rezort školstva.

Uviedol však aj to, že pre toto označenie je prijateľný aj názov štátu v slovenčine alebo angličtine, spolu so zobrazením štátneho znaku.

Zväz sa bráni, že túto podmienku dresy splnia. Na nových dresoch má byť označenie na chrbte nad menom hráča. Zdôrazňuje, že ku konkrétnemu umiestneniu označenia ho nič nezaväzuje a loga sa vzdať nemieni.

Necítim sa ako dvojbodka

To však A. Hrnka neuspokojilo. „To, že dajú vlajočku dozadu, to je ešte horšie, ako keby tam nemali nič, lebo zákon o štátnych symboloch hovorí, že štátny znak nemôže mať druhoradé postavenie,“ myslí si. Hokejové veľmoci ako Kanada či USA majú logo zväzu na hrudi dlhé roky.

Ku kritike sa pridalo aj ministerstvo vnútra. To upozorňuje, že zväz nemal na nové logo odobrenie od heraldickej komisie. „Momentálne prebiehajú rokovania medzi ministerstvom a zväzom, nakoľko by podľa nášho názoru mohlo ísť o znevažovanie štátneho symbolu,“ uviedla pre Pravdu Michaela Paulenová z tlačového oddelenia ministerstva.

A. Hrnko, ktorý je formálne radovým poslancom, v minulosti kritizoval aj dvojbodku v logu RTVS. „Dvojbodka má symbolizovať mňa ako platiteľa koncesionárskeho poplatku, mňa ako jedného radového príslušníka slovenského národa. A ja sa necítim ako dvojbodka.“ Televízia pritom za logo vyhrala ocenenie na medzinárodnej súťaži PromaxBDA Awards.