Mimoparlamentná SNS chce iniciovať referendum za predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR v roku 2021. Argumentuje nekompetentnosťou a morálnymi zlyhaniami zvolených zástupcov občanov pri riešení zásadných ekonomických a spoločenských problémov. Strana informovala, že na spustení zberu podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda sa v stredu uznieslo jej predsedníctvo. 

„Hlavnými dôvodmi iniciatívy sú znižovanie kvality života občanov SR, enormné zvyšovanie zadlženosti štátu, neodborné riadenie štátu, odoberanie sociálnych výhod občanom, neochota rokovať so zástupcami miest a obcí, zamestnancov a zamestnávateľov, ako aj neúspešné odvolávanie predsedu vlády SR opozičnými stranami Smer-SD a Hlas-sociálna demokracia, ktoré medzi zvolenými poslancami NR SR nenašlo dostatočnú podporu,“ uviedla SNS.

Peter Pellegrini (uprostred) oznamuje založenie  novej politickej strany počas tlačovej konferencie v Bratislave v pondelok 29. júna 2020. Bude sa volať Hlas - Sociálna demokracia. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Pellegrini: Igor Matovič používa lož ako pracovnú metódu

Podotkla, že iniciatívu pripravuje v spolupráci s ústavnými právnikmi, aby bola položená otázka v súlade s Ústavou SR. V súvislosti s iniciatívou hovorí o previerke svojej dôveryhodnosti u občanov. Iniciatívu označila za dôkaz, že aj po neúspešných voľbách vie pre ľudí hľadať riešenia, spájať a zjednocovať národné sily.

Prípravu referenda plánuje aj expredseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina. Obsahovať by mohlo otázku týkajúcu sa vzdelania ústavných činiteľov. Pýtať sa chce, či sú občania za to, „aby vo funkcii premiéra SR a predsedu NR SR nemohli byť politici, ktorí nadobudli svoj vysokoškolský titul pochybným či dokonca podvodným spôsobom“.