Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová v stredu podpísala ústavnú žalobu (impeachment) na dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AFP.

Pelosiová krátko pred podpisom textu obžaloby uviedla, že „Snemovňa dnes ukázala, že nikto nie je nad zákonom, dokonca ani prezident USA". Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati, v stredu schválila podanie ústavnej žaloby na prezidenta Trumpa za „podnecovanie povstania" v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho podporovateľov na budovu Kapitolu. Pri hlasovaní podporilo takýto krok 232 členov Snemovne vrátane desiatich kongresmanov z Republikánskej strany.

Donald Trump
Neprehliadnite

Trump vyzval na národnú jednotu, impeachment nezmienil

Uznať Trumpa za vinného a odvolať ho z úradu však môže až druhá komora Kongresu, Senát, kde majú miernu prevahu republikáni. Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell v stredu naznačil, že sa ešte nerozhodol, ako zahlasuje vo veci impeachmentu prezidenta. Ako napísala agentúra AFP, nevylúčil tým, že ústavnú žalobu voči odchádzajúcemu šéfovi Bieleho domu podporí.

McConnell po hlasovaní v Snemovni uviedol, že neexistuje reálna „šanca", že by v druhej komore Kongresu prebehol „spravodlivý a vážny" proces s Trumpom na základe impeachmentu ešte pred jeho odchodom z funkcie. Ak McConnell neschváli konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu, jeho členovia sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou nového demokratického prezidenta Joea Bidena.

EBE 1 Washington - Na snímke americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie, na ktorej informoval o plánoch týkajúcich sa autorizácie a distribúcie vakcíny proti koronavírusu a možného lockdownu, takmer pripustil, že v Bielom dome už nebude veľmi dlho v piatok 13. novembra 2020. FOTO TASR/AP
President Donald Trump listens attends an event on Operation Warp Speed in the Rose Garden of the White House, Friday, Nov. 13, 2020, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Snemovňa reprezentantov schválila podanie ústavnej žaloby na Trumpa

Stúpenci dosluhujúceho republikánskeho prezidenta vtrhli 6. januára do budovy Kapitolu a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa potvrdzovalo víťazstvo Bidena v novembrových voľbách. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí vrátane jedného policajta. Trump predtým svojich priaznivcov opätovne burcoval nepodloženými obvineniami o zmanipulovaní volieb a nabádal ich, aby pochodovali ku Kapitolu.