Meteorológovia upozorňujú, že očakávaná výška nového snehu v Bratislave predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravu a pohyb osôb. SHMÚ varuje pred snežením aj v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Pre tieto kraje platí výstraha 1. stupňa a napadnúť tu môže od desať do 35 centimetrov nového snehu.

Meteorológovia zároveň upozorňujú na západnom Slovensku na tvorbu poľadovice a takmer na celom území Slovenska varujú pred snehovými jazykmi závejmi.

Sneh robí problémy. MHD mešká, tri prílety odklonili do Budapešti

Zdroj: TASR

Niektoré linky nepremávajú

Aktuálne sneženie v Bratislave spôsobuje MHD problémy. Cez Palisády nepremávajú trolejbusové linky 203, 207 a 208, ktoré jazdia skrátenou trasou po Hodžovo námestie. Problém má aj trolejbusová doprava na Kramároch a na Kollárovom námestí je zdržaná premávka trolejbusov.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) informuje, že momentálne nepremávajú linky MHD 41 medzi Hlavnou stanicou a Búdkovou, 44 (Jasovský rad-Koliba) a 33 na Dlhé diely. Meškanie MHD v Bratislave je do 20 minút.

Problémy so zjazdnosťou hlási DPB na Pražskej ulici a na Kramároch. Linka 52 momentálne nezachádza na Potočnú, skrátená trasa vedie po Tbiliskú. Premávka autobusov je aktuálne zdržaná na Harmincovej, dôvodom je prekážka na komunikácii.

Dispečing DPB vyhlásil na poludnie celomestský zásah na čistenie obratísk, tratí, vozovní a zastávok MHD, ktoré má v správe.

V Bratislave zasahujú momentálne v teréne všetky dostupné mechanizmy, ktoré zabezpečujú pre husté sneženie zjazdnosť ciest. Medzi nimi 43 sypačov nad štyri tony, 11 sypačov do štyroch ton, 60 pracovníkov a s nimi spojená malá technika na zimnú údržbu chodníkov, námestí či priechodov pre chodcov, uviedlo hlavného mesto.

Sneh robí problémy. MHD mešká, tri prílety odklonili do Budapešti

Zdroj: TASR

Odklonené do Budapešti

Z dôvodu hustého sneženia na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave boli v utorok tri prílety dopravcu Ryanair odklonené do Budapešti, a to prílety z destinácií Londýn-Stansted, Birmingham a Marrákeš, informovala hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

„V Budapešti vyčkávajú tieto tri linky na zlepšenie podmienok v Bratislave, kam následne priletia s cestujúcimi. Predpokladáme preto omeškanie liniek na odlet z Bratislavy do destinácií Londýn-Stansted, Birmingham a Marrákeš,“ poznamenala hovorkyňa.

Zároveň V. Ševčíková informovala, že na bratislavskom letisku nepretržite odhŕňajú hlavnú vzletovo-pristávaciu dráhu 13-31, avšak spád snehu je taký silný, že brzdné účinky nie sú momentálne vyhovujúce.

Vlaky meškajú minimálne

V súvislosti s počasím je v teréne nasadený zvýšený počet pracovníkov, uviedol hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč. ZSSK je pripravená reagovať na možné zhoršenie počasia. Aktuálne má ZSSK na tratiach viac ako 100 vlakov.

„V súvislosti s aktuálnym počasím evidujeme meškanie v trvaní zhruba 30 minút len pri piatich osobných vlakoch v úseku Senec – Bernolákovo z dôvodu poruchy výhybky, kde sa momentálne jazdí len po jednej koľaji,“ povedal T. Kováč.

Ako doplnil, meškanie sa prenáša na ďalšie vlaky z dôvodu obratov súprav. „V iných častiach Slovenska v tejto chvíli výraznejšie meškanie priamo súvisiace s extrémne nepriaznivým počasím neevidujeme,“ dodal.

Sneh robí problémy. MHD mešká, tri prílety odklonili do Budapešti

Zdroj: TASR

Aktualizované o 16:40: Obnovená je aktuálne premávka MHD na Dlhé diely v Karlovej Vsi, ale tiež na Kramáre, cez Palisády a na Drotársku cestu. Podľa Dopravného podniku Bratislava (DPB) však treba naďalej počítať s meškaniami viacerých spojov. „Meškania liniek MHD sú od desať do 30 minút,“ priblížila hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

17:20 Cestujúci prímestskými spojmi mimo Bratislavy musia aj naďalej počítať s meškaniami. Aktuálne by mali predstavovať desať až 15 minút, v podvečernej dopravnej špičke a pri opätovnom snežení sa však intervaly môžu ešte predĺžiť.

„Neprejazdná je cesta na Červený Kameň. V obci Zlaté Klasy nám do snehu zapadol autobus,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Slovak Lines Eva Vozárová. Lepšia situácia je podľa nej smerom na Rakúsko, kde autobusové linky nemeškajú. Autobusy na linke Bratislava – Schwechat – Viedeň, rovnako ako na linke Bratislava - Wolfsthal - Hainburg jazdia podľa cestovného poriadku.