Strana Smer-SD avizovala zámer zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k problému rastúcich cien potravín. V stredu popoludní sa uskutoční tlačová beseda, na ktorej predstavitelia strany zverejnia podrobnosti. Informoval o tom vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút.

Predseda Smeru Robert Fico v rámci svojich kritických politických vystúpení už skôr vyzýval vládu a koalíciu, aby sa problémom cien zaoberala intenzívnejšie.

Minulý týždeň napríklad žiadal, aby vláda predložila súhrn krokov na eliminovanie dôsledkov zdražovania pre sociálne slabších občanov.

Štatisticky zdraželo všetko

Podľa správy Štatistického úradu SR zo 14. septembra narástli v auguste ceny potravín medziročne o 3,7 percenta, čo je najviac od júna 2020. Vplyvom na ich celkový rast mali najmä ceny chleba a obilnín, mlieka, syrov a vajec a mäsa.

Potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi podľa štatistikov vo všetkých deviatich sledovaných triedach, pričom najvýraznejšie zdražela zelenina, o 12,9 percenta. V prípade mäsa to bolo 2,4 percenta, chlieb a obilniny zdraželi v priemere o 2,5 percenta a mlieko, syry a vajcia o 2,3 percenta.

Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) a  predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho počas brífingu po skončení valného zhromaždenia SPPK 7. septembra 2021 v Nitre. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Slovensko čaká zdražovanie potravín, tvrdí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

Hlas Hlasu

Podobne kritická je aj strana Hlas-SD, ktorá tento mesiac dokonca priamo obvinila vládu, že je za rast cien spoluzodpovedná. Podľa Hlasu nekompetentnosť dvoch doterajších ministrov pôdohospodárstva Jána Mičovského a Samuela Vlčana pripravila slovenských potravinárov o 12,5 milióna eur na nevyplatenej podpore z pandemickej pomoci v rámci COVID výzvy 1 agrorezortu. Tí potom prenášajú svoje náklady do zvýšených cien.

„Za zlyhanie, ktoré zdraží potraviny každému jednému obyvateľovi Slovenska, musí OĽANO vyvodiť politickú zodpovednosť. Priamo zodpovedný za vyššie ceny potravín je predseda Igor Matovič, ktorý svojho prvého ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského verejne nazval debilom. Uvidíme, ako onedlho nazve druhého,“ povedal k tomu poslanec Róbert Puci z Hlasu–SD.

Svetové ceny vyskočili

Zvyšujú sa však najmä svetové ceny, na čo upozorňuje aj Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). V medziročnom porovnaní sa podľa nej ceny potravín vo svete zvýšili už o tretinu.

FAO zároveň očakáva, že v dôsledku sucha v kľúčových producentských krajinách dosiahne globálna produkcia obilnín tento rok 2,788 miliardy ton namiesto pôvodne uvažovanej produkcie na úrovni 2,817 miliardy ton.

Cukor
Neprehliadnite

Svetové ceny potravín v auguste vzrástli, nahor išli najmä ceny cukru a olejov