Deviati obvinení v kauze piešťanského CT dostali ešte pred Vianocami od prokuratúry darček. Zrušila ich obvinenie zo zločinu porušovania povinnosti pri práve cudzieho majetku. Medzi obvinenými bola bývalá riaditeľa piešťanskej nemocnice Mária Domčeková aj Michal Straka známy ako raper Ego. Podľa polície mali byť zodpovední za plánovaný nákup predraženého prístroja.

Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Trenčíne Monika Piknová vydala 21. decembra uznesenie, podľa ktorého ich konanie nebolo trestné. Detaily uznesenia zverejnila blogerka Júlia Mikolášiková. Podľa prokurátorky nie je možné konštatovať, že zodpovední konali úmyselne, mali vedomosť o existencii efektívnejších alternatív, cena by bola nadhodnotená a parametre CT prístroja nastavené diskriminačne.

O čo išlo

Piešťanská nemocnica chcela od roku 2012 kúpiť CT. Pôvodné obstarávanie zrušili a o dva roky neskôr vyhlásili tender, ktorý vyhrala firma Medical Group. Jej prístroj bol o státisíce eur drahší ako ten, čo obstarali pôvodne. Po medializácii nákup stopli.

V orgánoch firmy Medical Group dávno pôsobil aj bývalý šéf parlamentu a vplyvný muž v Smere Pavol Paška. Prepojenia na vedenie Medical Group, z ktorých ho obviňovala opozícia, popieral. Napriek tomu po protestoch občanov pred jeho domom odstúpil z funkcie a stiahol sa aj z pozícií v Smere. O kreslo prišla vtedy ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu a funkcionárka Smeru v Trnave Renáta Zmajkovičová.

Tender malo na starosti vedenie nemocnice, vrátane exriaditeľky M. Domčekovej a správnej rady , kde sedel napríklad raper Ego. Medzi obvinenými bola tiež pracovníčka firmy EuroDotácie, ktorá súťaž organizovala.

Policajti obviňujú, prokuratúra ruší

Obvinenie pôvodne vzniesla koncom októbra protikorupčná jednotka NAKA, písal o ňom TREND. Tie isté osoby pritom už raz obvinené boli a aj vtedy prokuratúra vyhovela ich sťažnosti. Podľa generálnej prokuratúry bol totiž porušený zákon, za nedostatočný považovala znalecký posudok, ktorý mal vyčísliť výšku možnej škody. Tá bola v tom čase stanovená na 479-tisíc eur.

V novom obvinení z októbra 2017 bola spôsobená škoda určená na 337-tisíc eur. Prokurátorka teraz vyšetrovateľom vyčíta, že zabezpečené dôkazy nestačia na obvinenie konkrétnych osôb. M. Domčekovej sa napríklad kladie za vinu, že nesplnila povinnosti vyplývajúce zo zákona o verejnom obstarávaní. „Nie každá porušenie, respektíve nedodržanie zákona je možné vyhodnotiť v trestnoprávnej rovine,“ tvrdí prokurátorka.

Trestné konania sa tak pre účastníkov piešťanského tendra zrejme skončilo. Zasiahnuť by už mohol len generálny prokurátor.