V prípade žien bude návrh formulovaný všeobecne s tým, že sa počíta s nižším vekom ako v prípade mužov. Uviedol to predseda strany Smer-SD Robert Fico vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave.

„Dnes na Slovensku platí tzv. automat, ktorý každoročne zvyšuje vek odchodu do dôchodku,“ povedal R. Fico s tým, že ak by sa tento systém zachoval, v budúcnosti by Slováci odchádzali do dôchodku vo veľmi vysokom veku. Preto je podľa neho dôležité prijať tento ústavný zákon.

Zdôraznil, že musí dôjsť k dohode medzi vládnou väčšinou a opozičnou menšinou, a preto prichádza strana Smer-SD s návrhom, ktorý ako strop navrhuje 64 rokov. Strop pri 65 rokoch by podľa neho nemal podporu.

Viac ľudský ako ekonomický

O zákone na zastropovanie dôchodkového veku deklaroval inú predstavu predseda SNS Andrej Danko a tiež aj ďalší poslanci opozičných strán, s ktorými Smer rokovala. K tomuto projektu už od začiatku avizoval výhrady Most-Híd, ktoré komunikoval štátny tajomník rezortu práce a podpredseda Mostu Ivan Švejna.

Fico v reakcii na I. Švejnu povedal, že postoj Smeru „možno viacej ľudský ako finančný a ekonomický“. „Zajtra v prípade mužov predložíme vek 64 rokov,“ vyhlásil R. Fico.

V návrhu zákona bude zatiaľ použitá len všeobecná formulácia, že vek odchodu do dôchodku má byť u žien nižší ako u mužov. Predstavy o tom, podľa akých kritérií má byť vek odchodu žien do dôchodku nižší, sa naprieč politickým spektrom rôznia.

OĽaNO si kladie podmienky

Opozičná OĽaNO avizovala, že zákon podporia len v prípade, že sa vek odchodu do dôchodku bude matkám znižovať s každým dieťaťom, ktoré získa stredoškolské vzdelanie.

Náklady na zastropovanie odchodu do dôchodku na 65 rokov by podľa R. Fica do roku 2070 boli vo výške približne 80 miliárd eur. Pri nižšom odchode do dôchodku to bude viac.

Smer chcel tiež v návrhu zákona garantovať rovnosť medzi prvým, druhým pilierom a tretím dobrovoľným pilierom, európska legislatíva však neumožňuje dať do jednej úrovne napríklad tretí dobrovoľný pilier a ostatné dva piliere.