Smer sa rozhodol realizovať volebný program ešte pred voľbami. Túto novinku sú smeráci spolu s národniarmi odhodlaní uskutočniť aj za cenu porušenia zákona o rokovacom poriadku a ďalšieho drastického prehĺbenia deficitu do budúcnosti.

Na náklady na dvojnásobné zvýšenie prídavku na dieťa od roku 2021 a zakotvenie 13. dôchodku vo výške 460 eur bude musieť vláda nájsť 422 miliónov eur tento rok a 320 miliónov eur na budúci rok. Ministerstvo financií už teraz varuje, že to bude „veľmi náročná úloha“ vzhľadom na skutočnosť, že rozpočet je limitovaný výdavkovými stropmi, ktoré si koalícia schválila len nedávno.

Predstava o dosiahnutí vyrovnaného rozpočtu sa tak ešte viac vzďaľuje a uvedomuje si to už aj tretí koaličný partner Most-Híd. Jeho predseda Béla Bugár sa otvorene postavil predvolebnej horúčke svojich zvyšných partnerov z vlády a oznámil, že zvolanie mimoriadnej schôdze nepodporí.

Z predložených návrhov vraj cítiť „populizmus koaličných partnerov“, keďže do rozpočtu môžu podľa jeho slov zaťať sekeru až 800 miliónov eur. To považuje B. Bugár za nezodpovedné.

Zúfalý Smer

Smer, vidiac svoje predvolebné preferencie, už úplne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa