Opozičná strana Smer-SD bude zvažovať podanie trestných oznámení na poslancov, ktorí sú pozitívni na ochorenie Covid-19 a prišli na pondelkové mimoriadne rokovanie Národnej rady (NR) SR. V tejto súvislosti plánuje osloviť aj Ústavný súd a generálnu prokuratúru. Na tlačovom brífingu to uviedol podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha.

„Porušujú paragraf o šírení nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby alebo paragraf o všeobecnom ohrození," zdôraznil s tým, že v prípade preukázania viny sú trestné sadzby počas trvania núdzového stavu od štyroch do desať rokov. Blaha pripomenul, že v minulosti sa museli poslanci preukazovať negatívnymi testami na ochorenie Covid-19, inak by neboli pustení do sály.

Na snímke je zasadanie osemnástej schôdze NRSR.
Neprehliadnite

Poslanci schválili zmenu ústavného zákona. Núdzový stav sa tak môže predlžovať o 40 dní

Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR dovoľuje poslancom parlamentu prísť do pléna, aj keď majú ochorenie Covid-19. Hlavný hygienik Ján Mikas podľa neho týmto napomáha šíriť pandémiu a zneužíva právomoc verejného činiteľa. „Nechráni zdravie a životy ľudí. On chráni vládu Igora Matoviča (OĽANO)," poznamenal. Vyhláškou hlavného hygienika nie je podľa podpredsedu Smeru-SD možné zbaviť poslancov trestnoprávnej zodpovednosti.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič odmieta kritiku opozície pre novú vyhlášku. Ich cieľom je štvať ľudí proti vláde, tvrdí

Blaha zopakoval nesúhlasný postoj Smeru-SD k ústavnému zákonu o bezpečnosti štátu. „Je to prejav čistého fašizmu. To, že bude môcť vláda donekonečna posúvať núdzový stav, je nevídané v akomkoľvek právnom štáte a parlamentnej demokracii," dodal. Zároveň uviedol, že núdzový stav je predlžovaný pre to, aby boli ľudia oberaní o ich ústavné práva, nemohli protestovať a aby mohla vláda robiť verejné obstarávania bez súťaže. Tiež, aby mohli byť šikanovaní lekári a zdravotníci.

Trestné oznámenie plánuje podať aj opozičná ĽSNS, ktorá vníma krok hlavného hygienika ako výsmech občanom SR. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Ďurica. „Je to ukážka arogancie a papalášstva voči všetkým ľuďom, ktorým sú celé mesiace pod hrozbou pokút a trestných stíhaní obmedzované ich práva na pohyb či výkon zamestnania, rovnako tak deťom právo na vzdelanie. Z nariadenia totiž vyplýva, že táto choroba buď nie je zďaleka taká nebezpečná, alebo sú opatrenia neúčinné, alebo sú vládni politici viac ako ostatní občania," uviedol hovorca.

Na snímke vpravo novozvolený predseda strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini a podpredseda strany Richard Raši počas tlačovej konferencie na tému – Výsledky ustanovujúceho snemu strany Hlas-sociálna demokracia 28. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Mikas by mal zvážiť odchod z funkcie, hovorí Pellegrini

Parlament by mal v pondelok prerokovať presunuté novely zákonov, ktoré sa týkajú opätovného predlžovania núdzového stavu o 40 dní a tiež zákona o Ústavnom súde. Jeho cieľom je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR. Hlasovanie o novelách sa presunulo dvakrát, v prvom prípade koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov ich karantény. Vyhláška hlavného hygienika SR od nedele večera (27. 12.) umožňuje prezidentke, ministrom, poslancom parlamentu či generálnemu prokurátorovi po novom pracovať aj v prípade pozitívneho testu na ochorenie Covid-19 či kontaktu s pozitívne testovaným.