Opozičná strana Smer-SD kritizuje stámiliónové nákupy Ministerstva obrany (MO) SR v čase pandémie. Za škandál označuje aj zapojenie armády do celoplošného testovania. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) by mal podľa nej zlepšiť komunikáciu s verejnosťou. Pozitívne hodnotí vytvorenie novej obrannej stratégie. Hovorca strany Ján Mažgút to uviedol v hodnotení prvého roka ministra vo funkcii.

V čase pandémie by mala mať vláda podľa Smeru iné priority ako nákupy vojenskej techniky. Strana poukazuje na to, že ľuďom chýba základná pomoc, podniky krachujú a nemocnice sú takmer na hrane svojich kapacít. „Ministerstvo obrany by si masívne nákupy malo odpustiť a peniaze majú ísť jednoznačne ľuďom," uviedol .

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k predstaveniu návrhov novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie Slovenskej republiky v Bratislave 8. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Minister obrany a arogancie Slovenskej republiky. Jaroslav Naď je Matovič číslo dva

Za jediné pozitívum označila strana fakt, že bola vytvorená nová obranná stratégia. „O to väčšia škoda je, že je z nej cítiť jednostrannosť a povrchnosť. Využitiu moderných technológií v budúcnosti je napríklad venovaných len pár riadkov," poznamenal hovorca.

Komunikácia ministra Jaroslava Naďa s verejnosťou by sa mala podľa Smeru jednoznačne zlepšiť. „Nazývať demonštrujúcich ľudí opicami, bitkármi, extrémistami a psychopatmi je jednoznačne pod úroveň ministra obrany. Uráža tým obyčajných ľudí za názor, čo je neakceptovateľné," argumentoval Ján Mažgút.

Juraj Draxler - Minister školstva SR
Neprehliadnite

Juraj Draxler: Mojím cieľom nie je návrat Smeru, či už v jednej, alebo v druhej verzii

Vzhľadom na arogantné a namyslené pôsobenie nemôže podľa hovorcu minister J. Naď očakávať veľkú dôveru ľudí. Strana žiada tiež zastavenie "šafárenia s peniazmi daňových poplatníkov" na ministerstve obrany.

Prioritou do budúcnosti by mala byť podľa opozičnej strany užšia obranná spolupráca s partnermi z V4 a Európskej únie. „Dôležitá je taktiež spolupráca s vedeckou komunitou, aby bola armáda schopná čo najskôr využívať moderné technológie a oveľa menej ohrozovať životy slovenských vojakov," dodal hovorca.