Bude si to podľa neho žiadať aj personálne zmeny a povedať si, kde strana urobila chyby. Parlamentné voľby budú podľa R. Fica v roku 2020, na predčasné hlasovanie dôvod nevidí.

„Dostali sme niekoľko silných úderov. Ak sme prežili to, čo sme prežili, chceme piatykrát za sebou vyhrať voľby a zostaviť vládu. Bude si to vyžadovať veľa personálnych rozhodnutí, odvahu povedať si, čo ďalej, kde sme urobili chyby, ako naložiť s potenciálom, aby sme pôsobili ako jasná alternatíva pre voliča. Je to reálne. Máme naďalej šancu zakotviť sociálnu demokraciu na dlhé roky v spoločnosti,“ doplnil R. Fico.

Ako dodal, v súčasnej opozícii nevidí nič programové, nič, čo by ho malo znervózňovať. Momentálne podľa neho neexistuje alternatívna k súčasnej vládnej koalícii. „Jediným programom opozície je kriminalizácia vládnej koalície, jediným programom je, že nás chce všetkých pozatvárať,“ pripomenul R. Fico.

Nový balík

Aktualizované 12:48: Smer-SD predstavil balík prorodinných opatrení, ktoré mieni presadzovať. Hovorí o predĺžení obdobia poberania materskej na rok a započítavaní materskej do dôchodku. V hre je aj možnosť razantne zvýšiť rodičovský príspevok, ak by sa nepredĺžila materská.

Tiež chce pomôcť matkám, ktorým muži neplatia výživné. Platiť by im mal štát, ktorý by zároveň prevzal za seba zodpovednosť voči neplatičovi v podobe právnych krokov. Rodičom prváčikov by strana chcela ponúknuť stoeurový príspevok na základné školské potreby. Smer-SD mieni tiež znížiť daň z pridanej hodnoty na základné potreby pre narodené dieťa.

„Ideálna by bola nulová sadzba,“ povedal R. Fico. Znížená DPH by sa mala týkať napríklad plienok, detskej výživy či základných hygienických potrieb. O opatreniach ešte diskutujú, budú brať do úvahy aj možnosti verejných financií a ich udržateľnosť. Generálny manažér Smeru-SD Viktor Stromček hovoril o budovaní nových škôlok.

Tajný kandidát

Aktualizované 13:55: Strana Smer-SD stále nepovedala meno svojho prezidentského kandidáta pre budúcoročné voľby. Predseda strany uviedol, že v prezidentskom kandidátovi má strana jasno, ale odmieta ho povedať preto, aby ho média nelynčovali. Podľa R. Fica je ešte čas na predstavenie kandidáta.

Podľa neho by mohol termín na predkladanie kandidatúru končiť v prvom februárovom týždni. Šéf Smeru-SD nepovedal ani to, či je minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) mimo hry a strana má nové meno. „Môžete dedukovať iba to, že ja nekandidujem,“ odkázal médiám.

R. Fico tiež potvrdil, že Smer-SD čakajú personálne zmeny na rôznych úrovniach riadenia. „Vieme, že musíme zohľadniť výsledky, pokiaľ ide o komunálne voľby a naše predstavy fungovania strany. Hovoril som o personálnych výmenách na všetkých stupňoch riadenia strany Smer-SD,“ doplnil.

Expremiér zároveň nepovedal, či bol v byte na Vazovovej zo spisu Gorila, zopakoval, že Gorila je kauza vlády Mikuláša Dzurindu. Na tlačovej konferencii opäť kritizoval opozíciu aj prezidenta Andreja Kisku. Hovoril o dôležitosti eurovolieb, zdôraznil, že Slovensko patrí do Európskej únie a NATO.