Andrej Kiska je viazaný ústavou a tá pri demisii predsedu vlády o žiadnych podmienkach nehovorí ani v náznaku. Demisia sa podáva a prezident je následne viazaný len tým, či prípadná nová vláda má podporu jednoduchej väčšiny v parlamente, uviedla expremiérka Iveta Radičová v reakcii na rozhodnutie šéfa kabinetu Robert Fica podať demisiu za určitých podmienok.

„Klásť si v tejto situácii podmienky nemá žiaden základ ani podklad v našom právnom systéme. To je pohľad striktne ústavný. Ten druhý pohľad je, aká je tu ponuka a návrh na riešenie politickej krízy,“ myslí si.

Podľa I. Radičovej je spoločnosť dlhodobo polarizovaná, nedôvera v základné demokratické inštitúcie je nesmierne veľká a silná. „Obnovenie dôvery spôsobom – predčasné voľby alebo odchádzame z koalície rovná sa zachovanie koalície s novým personálnym obsadením – je absurdné,“ odkázala na adresu strany Most-Híd.

I. Radičová tvrdí, že Most-Híd mal od začiatku jasne komunikovať aj takúto možnosť. „Postavím a poviem, že je tu aj tretia možnosť, a neskrývam sa za vetu, ktorá môže znamenať čokoľvek. To nie je férové správanie,“ uviedla.

Na margo rozhodnutia ministerky spravodlivosti L. Žitňanskej nepokračovať v novej vláde I. Radičová podotkla, že z hľadiska jej predchádzajúcich vyjadrení je tento jej postoj ku vzniknutej situácii logickým vyústením.

I. Radičová zároveň apelovala na dôrazné vyšetrenie brutálnej úkladnej vraždy novinára a jeho snúbenice, pričom poukázala aj na zverejnené informácie o možnej previazanosti mafie na úrad vlády.

„Dlhodobo sme svedkami politiky založenej na arogancii a šírení nenávisti. Spoločnosť je naozaj rozbitá a plná napätia. Ak sa má politik postaviť k tejto situácii čelom a má záujem o stabilizáciu spoločnosti, tak jediná cesta je obnovenie dôveryhodnosti demokratických inštitúcií vrátane dôveryhodnosti politických strán. Teda obmena osôb nie je dostačujúca,“ dodala.