Nezaradení poslanci blokovaním rokovania Národnej rady (NR) SR odhalili svoje „pomýlené videnie demokracie“, uviedol to premiér. Predseda vlády sa obrátil na širokú verejnosť, aby odsúdila tento čin, ktorý „nemá obdobu v slovenskej histórii“. Skonštatoval, že sa hanbí za celú opozíciu. Nezaradení poslanci už zároveň opustili miesto pri hlavnom rečníckom pulte.

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) musel schôdzu od utorka dvakrát prerušiť pre obštrukcie nezaradených poslancov, ktorí blokovali hlavný rečnícky pult. A. Danko ich aj vo štvrtok opätovne vyzval, aby opustili hlavný rečnícky pult, neurobili tak okamžite, ale až počas vyhlásenia premiéra. Ten kritizoval správanie nezaradených poslancov okolo M. Beblavého.

Politické zúfalstvo podľa Pellegriniho

„Nikto si nedovolil prekročiť pomyselné hranice. Hanbím sa za vás opozícia. Svojím divadlom ste urazili jeden zo štátotvorných symbolov SR, ktorým je NR SR. Svojím bezprizorným táborom, ktorý ste si zriadili priamo v rokovacej miestnosti pod štátnym znakom, a okupovaním rokovacieho miesta ste odhalili pred celým národom, že nemáte rešpekt k vlastnej štátnosti reprezentovanej aj touto inštitúciou,“ vyhlásil P. Pellegrini.

Premiér sa preto obrátil na širokú politickú verejnosť, aby odsúdila tento bezprecedentný čin, ktorý podľa neho nemá obdobu v slovenskej histórii. „Verím, že im to vo voľbách voliči aj náležite spočítajú. Okrem dešpektu k významnému symbolu moderného národa pán poslanec Beblavý a jeho tortoví spolubojovníci tiež odhalili svoje pomýlené predstavy o demokracii. Ukazujú, že je to iba demokracia pre nich,“ vyhlásil premiér.

Podľa neho, keď sa im „nepodarilo naštartovať emóciu v pouličných bitkách, tak politické zúfalstvo preniesli na pôdu parlamentu“. „Boli sme svedkami ich nedôstojného bivakovania, kde sa na sociálnych sieťach pretŕčajú v ponožkách, pyžamách, spacákoch. Takto sa teda správajú ľudia, ktorí o sebe tvrdia, že chcú spravovať štát,“ podotkol premiér.

Boli sme nekonfliktní, tvrdí Beblavý

Aktualizované o 10:57: Nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého prerokujú ďalší postup v súvislosti s mimoriadnou schôdzou aj s ostatnými opozičnými partnermi.

„Boli sme nútení brániť ústavnosť, parlament a demokraciu. Robili sme to nekonfliktne,“ povedal M. Beblavý s tým, že tak chceli parlamentnú väčšinu prinútiť, aby od mimoriadnej schôdze ustúpili a nechali rozhodnúť Ústavný súd (ÚS) SR. Odmieta Pellegriniho reči o hanbe na adresu nezaradených poslancov. To premiér je podľa M. Beblavého hanba Slovenska.

Opatrenia predložené na mimoriadnu schôdzu sú podľa poslanca Ľubomíra Petráka (Smer-SD) súčasťou voleného programu strany Smer-SD. Vysvetlil, že zákony sa rozhodli predložiť a prijať v zrýchlenom režime aj vzhľadom na možné ohrozenie sociálnych opatrení po voľbách. "My to, čo chceme dať, sme pripravení dať. Ak to chce niekto zrušiť, má po voľbách na to všetky nástroje," vyhlásil.

Dodal, že počas roka sa môžu zaviesť výdavkové stropy. Odmieta, že by o podpore zákonov rokovali s ĽSNS. „Tvrdím, že tieto zákony budú mať podporu viac ako ústavnej väčšiny vzhľadom na to, že mnohí poslanci z opozície sú pripravení za to podľa svojho vedomia a svedomia zahlasovať,“ doplnil.

Schôdza sa dá stihnúť pre moratóriom

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) ocenil, že sa parlamentu podarilo začať riadne rokovať o predložených návrhoch bez násilia. Zdôraznil potrebu slušnosti a podľa vlastných slov verí, že diskusia v pléne bude dôstojná. Z časového hľadiska sa podľa jeho slov schôdza dá zvládnuť ešte pred začiatkom volebného moratória.

„Na zlobu treba ísť slušnosťou. Toto berte ako odkaz týchto dvoch dní. Keby sme pri riadení schôdze stratili nervy a neudržali emócie poslancov, hanba mohla byť väčšia,“ povedal A. Danko.

Konanie nezaradených poslancov bolo podľa jeho slov blokádou a nie klasickou obštrukciou. Deklaroval, že aj keby po vystúpení predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) neopustili nezaradení poslanci sálu, rokovanie by sa podarilo. Vysvetlil, že pripravených bolo viacero opatrení, ako napríklad ďalších sedem rečníckych pultov či mobilný rečnícky pult.

Podotkol, že rokovací poriadok nepozná parlamentnú stráž, ktorá by dokázala poslancov zo sály vyviesť, ani ju pri novele do zákona zaviesť nechcel. „Nikdy som si to nevedel predstaviť, ani by som to nevyužil,“ dodal s tým, že je to aj odkazom pre extrémistov.

Deklaroval, že diskusiu v pléne nebude nikto obmedzovať a poslancom nikto nebude brániť vystúpiť. Podľa počtu prihlásených poslancov do diskusie k jednotlivým návrhom odhaduje, že by sa schôdza dala zvládnuť do utorka alebo stredy budúceho týždňa. Vždy sa však podľa jeho slov môže stretnúť poslanecké grémium a rozhodnúť napríklad o vypustení obednej prestávky a ďalších spôsoboch, ako schôdzu urýchliť.

12:40: Opoziční poslanci, ktorí sú súčasťou strany SaS i mimoparlamentných strán Za ľudí, KDH a koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu, neprídu na hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní na aktuálnej mimoriadnej schôdzi parlamentu. Informovali o tom predstavitelia týchto strán po ich spoločnom stretnutí. O tom, či sa návrhy zákonov prerokujú v zrýchlenom režime, musia rozhodnúť poslanci hlasovaním.

Podľa nezaradeného poslanca a programového lídra PS-Spolu Miroslava Beblavého chcú dať takto signál, aby mohli občania jasne vidieť, kto spolupracuje s vládnou koalíciou a kto nie. Dodal tiež, že sa rozprával o tomto postupe aj s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom, Beblavý však nepovedal, že sa OĽaNO k nim pridá. Predstavitelia tiež apelujú na Borisa Kollára a jeho hnutie Sme rodina, aby sa takisto nezúčastnili na hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní.

M. Beblavý zároveň hovoril o črtaní sa reálnej možnosti, že sa nepodarí pri návrhoch schváliť skrátené legislatívne konanie, keďže svoju nepodporu už avizoval aj vládny Most-Híd.

Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska v tejto súvislosti dodal, že existuje ešte poistka v prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ktorá môže zákony v prípade ich schválenia vetovať. Ako poistku tiež uviedol Ústavný súd SR.

14:14: Opozičné hnutie Sme rodina vyzýva všetky politické strany, koaličné aj opozičné, aby v parlamente podporili návrh zákona o zavedení 13. dôchodku. Vyhlásil to predseda hnutia Boris Kollár na štvrtkovej tlačovej konferencii. Zároveň dodal, že poslanci za Sme rodina za 13. dôchodky zahlasujú, hoci skrátené legislatívne konanie nepodporia.

Okrem zavedenia 13. dôchodku podporí Sme rodina aj návrh na zvýšenie prídavku na dieťa, no zrušenie diaľničných známok nie, pretože je to podľa B. Kollára nezmysel.

K výzve hnutia sa pridali aj zástupcovia Jednoty dôchodcov Slovenska. Predseda jednoty Ján Lipiansky uviedol, že v parlamente sa deje práve „katastrofálny a brutálny predvolebný boj“, avšak vyzval poslancov, aby svojím postojom napomohli, „aby tieto pre nás dôležité zákony boli prijaté“.