Koaličné hnutie Sme rodina je za to, aby štvorkoalícia zotrvala do konca riadneho volebného obdobia. TASR o tom informovala Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia. Reagovala tak na vyjadrenia poslankyne Jany Žitňanskej, že jednou z možností vyriešenia koaličnej krízy je vznik opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície.

Hnutie víta návrhy na záchranu koalície

„Každý návrh, ktorý by mal pomôcť túto koalíciu udržať, je vítaný, avšak čo sa týka návrhu pani Žitňanskej, je predčasné sa z našej strany vyjadrovať, keďže zatiaľ nevieme, ako bude spomínaná 'zmluva' formulovaná," povedala Tribusová. Zároveň dodala, že problémy v koalícii nie sú vinou Sme rodina.

Žitňanská si nemyslí, že je dnes jedinou možnosťou vznik menšinovej vlády s podporou fašistov, a existujú podľa nej aj možnosti ako opozičná zmluva s SaS. „Keď nevieme fungovať ako štvorkoalícia, možno s nejakými personálnymi zmenami, tak sa potom rozprávajme napríklad o tom, či nevieme fungovať na báze nejakej opozičnej zmluvy," poznamenala.

Strana SaS vylučuje akúkoľvek formu opozičnej zmluvy. Nevidí dôvod na takýto krok.

Dôvod vyostrenia situácie

Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri takzvanom protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Igora Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami. Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú vypracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas tlačovej konferencie na tému:
Neprehliadnite

Jediné dobré riešenie pre Slovensko je pokračovanie štvorkoalície, myslí si Remišová